خانه / دسته‌بندی نشده / اعتبار 2 هزار میلیارد ریالی برای احیای نگین آبی آذربایجان ابلاغ شد

اعتبار 2 هزار میلیارد ریالی برای احیای نگین آبی آذربایجان ابلاغ شدسیدهادی بهادری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تلاش های نمایندگان برای همکاری با دولت در جهت احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: 220 میلیارد ریال از این میزان اعتبار برای لایروبی رودخانه‌های نازلو، شهرچای، باراندوز، سیمینه و گدارچای مهاباد پیش‌بینی شده است.
به گفته وی 150 میلیارد ریال از این اعتبار نیز به سازمان جنگل‌ها و مراتع اختصاص می یابد تا صرف طرح‌های مقابله با ریزگردهای دریاچه ارومیه ‌شود.
وی ادامه داد: 100 میلیارد ریال از این اعتبار برای تجهیز شبکه‌های اندازه ‌گیری، 100 میلیارد ریال دیگر برای تاسیسات فاضلاب شهری و 190 میلیارد ریال جهت مرمت و بازسازی تاسیسات آبی صرف می شود.
وی با تاکید بر اینکه تمامی این طرح ها از برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای صرفه جویی در مصرف آب و احیای نگین آبی آذربایجان است، اظهار کرد: 120 میلیارد ریال از این اعتبار برای انتقال پساب تصفیه شده آذربایجان‌شرقی به دریاچه و 100 میلیارد ریال برای تصفیه خانه فاضلاب ارومیه اختصاص می یابد.
به گزارش ایرنا تراز دریاچه ارومیه در روز جاری با افزایش 6 سانتی متری نسبت به ماه گذشته روبرو شده و به یکهزار و 270 متر و 29 سانتی متر رسیده است؛ وسعت کنونی این دریاچه یکهزار و 747 کیلومتر بوده که در مقایسه با 15 سال گذشته بیش از 2 هزار و 779 کیلومتر کاهش یافته است.
دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود؛ این حوضه آبریز توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود.
دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیرگذار گذاشته است.
3214/3072
** خبرنگار: شاهین سپهراد ** انتشار: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید