خانه / اخبار روز / تداوم شیوع کرونا و توصیه‌هایی برای انجام فعالیت‌های تابستانی

تداوم شیوع کرونا و توصیه‌هایی برای انجام فعالیت‌های تابستانی

به گزارش ایسنا، کارشناسان بیماری‌های عفونی هشدار دادند که کروناویروس با آغاز سفرها، حضور در رستوران‌ها، کافه‌ها و استخرها که از جمله تفریحات فصل تابستان به حساب می‌آیند، همچنان تهدید جدی برای سلامت عمومی خواهد بود.

پیش‌تر این امیدواری وجود داشت که فعالیت کروناویروس جدید همچون ویروس آنفلوآنزا با افزایش دما کاهش پیدا کند اما به گفته بسیاری از متخصصان، گرم شدن هوا تاثیری بر توقف یا کاهش فعالیت این ویروس نخواهد داشت. علاوه بر این، به گفته محققان در حال حاضر عدم مصونیت بشر در برابر کروناویروس، فاکتور اصلی در تشدید شیوع این ویروس در فصل تابستان و تداوم آن در فصل پاییز است.

متخصصان با بیان اینکه ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ همچون دیگر ویروس‌های فصلی در برابر وضعیت آب و هوایی حساس است اما این حساسیت به اندازه‌ای نیست که بتواند بر روند گسترش آن تاثیر داشته باشد، یادآور شدند که نمونه این مطلب، گسترش سریع این ویروس در کشورهای گرمسیری همچون برزیل و اکوادور است.

در فصل تابستان شرایط برای انجام بسیاری از فعالیت‌ها در فضاهای باز فراهم است و به اعتقاد کارشناسان، احتمال انتقال کروناویروس در این فضاها نسبت به محیط‌های سرپوشیده به مراتب کمتر است. به گفته کارشناسان شواهد قابل توجهی مبنی بر انتقال کروناویروس در فضاهای باز وجود ندارد و اگرچه احتمال ابتلا در فضاهای باز صفر نیست اما به میزان قابل توجهی کمتر است. با این حال این واقعیت را نیز باید در نظر گرفت که با گرم شدن هوا، امکان حضور طولانی مدت در فضاهای باز معمولا وجود ندارد و مردم به فضاهای سرپوشیده و خنک‌تر پناه می برند و به همین دلیل رعایت دستورالعمل‌ها، فراهم ساختن شرایط تهویه مطلوب، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از جمله نکات ضروری در چنین شرایطی است.

بر اساس یافته‌های تحقیق انجام گرفته در رستورانی در چین مشخص شد حتی در مواقعی که افراد در میزهای جداگانه از فرد آلوده به کروناویروس نشسته باشند درصورتیکه در مسیر جریان هوای تجهیزات سرمایشی باشند ممکن است به ویروس آلوده شوند. توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از گسترش کروناویروس در رستوران‌ها فاصله میان میزها بیشتر شده و وضعیت تهویه فضا بهبود پیدا کند.

از دیگر مواردی که در رابطه با خطر ابتلا به کروناویروس مطرح است انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش کردن در فضاهای باز است. مطالعاتی ارائه شده است که نشان می‌دهد ورزش کردن بدون ماسک می‌تواند خطرساز باشد اما کارشناسان بیماری‌های عفونی بر این باورند که با حفظ فاصله مناسب از دیگران، نگرانی در مورد خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ وجود نخواهد داشت.

همچنین مسافرت‌های جاده‌ای با غیر از اعضای خانواده از دیگر موارد مساله‌ساز است. فضای بسته خودرو و حضور چندین نفر برای مدت چند ساعت در این فضای بسته خطرساز است. می‌توان خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در فضای خودرو را با باز کردن شیشه، استفاده از ماسک و در صورت امکان رعایت فاصله گذاری کاهش داد.  

به گزارش واشنگتن پست، علاوه بر این، شواهدی مبنی بر انتقال کروناویروس از طریق آب وجود ندارد و بنابراین خطر ناشی از حضور در استخرها به عدم رعایت نکات بهداشتی در این فضاها و ازدحام و تماس با افراد حاضر در محوطه استخر پیش از شنا کردن مربوط می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید