خانه / دسته‌بندی نشده / خطر جدی دیابت در برابر ایرانیان/ ضرورت تمرکز تحقیقات بر تولید دارو

خطر جدی دیابت در برابر ایرانیان/ ضرورت تمرکز تحقیقات بر تولید داروبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، رضا ملک‌زاده روز سه شنبه در مراسم تجلیل از برترین‌های پژوهش و فناوری در سازمان جهاد دانشگاهی گفت: در سال های اخیر با تلاش های علمی صورت گرفته توانستیم بیماری های عفونی را کنترل کنیم؛ در گذشته امید به زندگی در کشور در بدو تولد 51 سال بود ولی در حال حاضر 75 و نیم سال است که بخش عمده‌ای از آن مربوط به پیشرفت‌های پزشکی است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از پژوهشگران دانشگاه جهاد دانشگاهی افزود: در حال حاضر با اپیدمی بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت مواجهیم، به طوری که 10درصد مردم ایران دیابت دارند و طبق شواهد، با این شرایط موجود 35 درصد ایرانیان در سال های آینده به دیابت مبتلا خواهند شد و اگر اقدام نکنیم در 10 سال آینده نزدیک یک سوم مردم ما به دیابت مبتلا می‌شوند.
به گفته ملک زاده، عمده مشکل بیماران و افراد مستعد به دیابت قند و شیرینی ها است و این در حالی است که 78 درصد منبع کالری ایرانی ها به مواد قندی اختصاص دارد که باید کاهش یابد؛ برای نمونه کشور ژاپن با حذف مواد قندی موفق شده است دیابت را به کمترین میزان کاهش دهد و هم اکنون امید به زندگی در این کشور از همه کشورهای دیگر بیشتر است.
ملک زاده با اشاره به گردش مالی صنعت دارو نیز گفت: دارو بعد از مواد مخدر پردرآمدترین صنعت جهان است و اگر دانشگاه ها پژوهش های خود را روی داروها متمرکز کنند، هم می توانند به درآمدزایی برسند و هم مشکلات دارویی کشور را حل کنند و زندگی جدیدی به بیماران و ناتوان ها هدیه کنند.
وی گفت: برای اولین بار دانشمندان موفق به درمان هموفیلی B با ژن درمانی شدند و حتی با روش های نوین بیماری های متعددی قابل درمان خواهند شد؛ به هر حال اگر ‌در این حوزه پژوهشگران کار نکنند مجبور خواهیم بود بیماران را به خارج از کشور منتقل کنیم.
وی همچنین با اشاره به هزینه های بالای داروهای وارداتی گفت: پژوهشگران در کشورهای پیشرفته روی تولید دارو متمرکز هستند و مجموعه داروهای جدید و موثری تولید شده است که در کشور به آنها بسیار نیازمندیم؛ تجربه نشان داده است که با مهندسی معکوس امکان تولید این داروها در کشور را داریم و دیگر نیاز به افزایش هزینه های درمان در کشور نخواهیم بود.
مراسم تجلیل از برترین‌های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی، دکتر واعظ مهدوی مشاور سازمان برنامه و بودجه در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد.
علمی**9031**
خبرنگار: عادل پازیار** انتشار:محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

برگزاری اولین دوره مدرسۀ آشکارسازی، دزیمتری و حفاظ سازی پرتوی با حضور دانشمندان اتحادیۀ اروپا

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا،در این دوره که در چارچوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *