خانه / دسته‌بندی نشده / کاهش سرعت رشد تومور بدخیم مغز با استفاده از ابزار الکتریکی

کاهش سرعت رشد تومور بدخیم مغز با استفاده از ابزار الکتریکیبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، در این روش که TTFields نام دارد، موی یک بخش از جمجمه بیمار تراشیده می‌شود و یک ابزار الکتریکی روی آن بخش قرار می‌گیرد و میدان الکتریکی ضعیف و مستمری تولید می‌کند. امواج از طریق الکترودهای عایق دستگاه به سمت تومور هدایت می‌شوند و سرعت رشد تومور را کاهش می‌دهد. توان دستگاه توسط یک باتری کوچک تامین می‌شود.
میانگین طول عمر بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما (شایع‌ترین و بدخیم‌ترین تومور مغزی) که فقط تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند حدود 16 ماه و در بیمارانی که با میدان الکتریکی درمانی (TTFields) و شیمی درمانی درمان می‌شوند، حدود 21 ماه است.
این روش جدید در مورد تومور بدخیم مغزی موفقیت آمیز گزارش شده است و احتمال می‌رود در سایر انواع سرطان نیز کاربرد داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهد گروهی از بیماران که با این روش درمان شده‌اند، بعد از گذشت دو، سه و چهار سال پس از تشخیص هنوز زنده هستند.
این روش در ترکیب با شیمی درمانی و پرتو درمانی موفقیت‌آمیز است. سوزش و ناراحتی پوستی در محل اتصال الکترودها به جمجمه، مهمترین عوارض جانبی این روش درمانی است.
نتایج این مطالعه در نشریه JAMA منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1336
مترجم: سپیده کاشانی**انتشار:مهرنوش خانزائیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید