خانه / دسته‌بندی نشده / 44 مرکز تحقیقاتی در حوزه سلول های بنیادی کشور فعال هستند

44 مرکز تحقیقاتی در حوزه سلول های بنیادی کشور فعال هستندامیرعلی حمیدیه سه شنبه در حاشیه دومین نشست ستاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طرح های مختلفی در رشته های مختلف پزشکی از جمله خون و سرطان، ارتوپدی، مغز و اعصاب، چشم و پوست اجرا می شود.
وی افزود: دستاوردها و محصولات این طرح ها در حال ورود به بازار است و باید مجوزهای آن ها از سازمان غذا و دارو معاونت درمان وزارت بهداشت اخذ شود.
حمیدیه ادامه داد: برای اینکه این مسیر ادامه پیدا کند طرح ها باید محصول محور و پایه آن بر اساس شرکت های دانش بنیان خصوصی باشد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص اولویت های ستاد گفت: ستاد دنبال طرح هایی است که به تجاری سازی و تولید محصول نزدیک تر است.
وی اضافه کرد: تولید علم باید در این زمینه توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تجاری سازی و فناوری از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد سلول های بنیادی راهبردی شود.
حمیدیه با اشاره به اینکه فرهنگ کار تجاری سازی باید در دانشگاهها آموزش داده شود و دانشگاهها نسل سوم یعنی کارآفرین نیستند گفت: اگر دانشگاهها به نسل سوم تبدیل شوند و دانشجو نقش خود را اشتغال و درآمد زایی بداند نقیصه فعالیت در زمینه تجاری سازی برطرف می شود.
وی ادامه داد: موفقیت های کشور در زمینه تجاری سازی و تعداد محصولات قابل توجه است چون قبلا حتی ظرفی که در آن سلول را رشد می دادیم از خارج وارد می کردیم اما در حال حاضر در ایران تولید می شود.
وی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از یک هزار عضو هیات علمی و دانشجو در حوزه سلولی فعال هستند.
حمیدیه افزود: در ژاپن برای درمان نابینایی از طریق سلول های بنیادی پرتوان القایی، اقداماتی صورت گرفته و در مرحله کارآزمایی بالینی است.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: از یک سال گذشته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز در تلاش هستند که یک مرکز جامع سلول های بنیادی وپزشکی بازساختی را راه اندازی کنند.
وی ادامه داد: در این راستا نیروهای بسیار ارزشمندی از نظر علمی و انسانی استان در یک سال گذشته از طریق ایجاد کارگروه تجمیع شده اند.
حمیدیه اضافه کرد: برای نتیجه گرفتن نباید فقط به منابع دولتی متکی باشیم باید برنامه ریزی به گونه ای باشد که دانشگاه بتواند با کمک هولدینگ های بزرگ مرکزی راه اندازی کند و طرح هایی تعریف شود که منجر به تولید ثروت و اشتغال برای کشورشود.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد: در یک سال آینده در اهواز شرکت های دانش بنیان در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شکل بگیرد و این مرکز جامعی فقط دولتی نباشد و بیش از 50 درصد آن تحت کنترل شرکت دانش بنیانی باشد که بتواند محصولات سلولی و پزشکی بازساختی را برای استان و کشور تهیه و به فروش برساند تا باعث ایجاد شغل وارتقای آموزش و پژوهش شود.
نخستین نشست ستاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی مهرماه گذشته در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد.
برنامه استراتژیک، درخت فناوری و نقشه راه برای 10سال آینده کشور در ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی فراهم شده و 28 کارگروه از جمله قلب، ریه، دندانپزشکی و استخوان نیز فعال است.
/60643004/6002
خبرنگار: خاطره غفاری**انتشار : محسن بهاروندانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید