خانه / دسته‌بندی نشده / آتش سوزی تالاب میقان موجب افزایش پارامترهای آلودگی هوا در اراک شد

آتش سوزی تالاب میقان موجب افزایش پارامترهای آلودگی هوا در اراک شدبه گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، رضا میرزایی با اعلام اینکه آتش سوزی از ساعات اولیه بامداد امروز یکم دی ماه آغاز شده، افزود: به رغم آنکه صبح امروز هوای اراک در وضعیت سالم قرار داشت، پس از آتش سوزی در تالاب میقان و با توجه به جهت آتش که به سمت شهر است، پارامترهای آلودگی هوا در اراک افزایش پیدا کرده و کیفیت هوا در اراک دچار افت محسوسی شده است.
وی اظهار کرد: از آنجایی که در فصل سرما قرار داریم و آتش از نیمه های شب آغاز شده، علت آتش سوزی نمی تواند طبیعی باشد و بررسی ها برای کشف علت آتش سوزی ادامه دارد.
میرزایی اشاره ای هم به حضور مدیریت بحران استان و معاون عمرانی استانداری از ساعات اولیه آتش سوزی درمحل حادثه داشت و گفت: به دلیل شرایط خاص تالاب، همکاری خوب منابع طبیعی و آتش نشانی با محیط بانان و اداره کل حفاظت محیط زیست مرکزی نیز تاثیری در خاموش کردن آتش نداشت.
معاون حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: اگرچه آتش سوزی بخش بسیار اندکی از تالاب را درگیرکرده است اما این حادثه در قسمتی از تالاب به وقوع پیوسته که دارای عمق کم است به همین دلیل امکان تردد خودرو یا حرکت با قایق وجود ندارد و همین شرایط، کار خاموش کردن آتش را سخت تر کرده است.
این مقام مسئول یادآوری کرد: خشکسالی و عدم بارش مناسب منجر به خشک شدن نی ها و آمادگی آنها برای گسترش آتش شده است و همه این عوامل منجر به ارسال درخواست استان برای اعزام بالگردهای اطفاء حریق شده که موضوع در دست بررسی است.
وی ضمن تاکید بر اینکه زیستگاه پرندگان مهاجر در تالاب میقان دور از آتش سوزی و بدون پوشش است، تصریح کرد: علاوه بر این، از آنجا که جهت وزش باد به سمت شهر و گوشه تالاب است، همین امر منجر به جلوگیری از ادامه آتش سوزی به تالاب می شود.
وی تاکید کرد: زیستگاه پرندگان مهاجر و قسمت اعظم تالاب از آتش به دور است و حتی امکان گسترش به آن بخش ها وجود ندارد.

** میقان زیستگاه مهم پرندگان مهاجر کشور
وی با یادآوری اینکه تالاب میقان در فاصله 7 کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به خشک شدن اکثر تالاب های مرکزی کشور، میقان یکی از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر کشور است.
میرزایی با بیان اینکه تالاب میقان سالانه پذیرای تعداد بسیار زیادی پرندگان مهاجر است، اظهار کرد: در سالجاری نیز نزدیک به 12 هزار درنا، 4 هزار غاز معمولی، انواع اردک ها و سایر پرندگان در تالاب حضور دارند.
معاون حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: آب تالاب از محل ورود پساب تصفیه خانه شهری اراک، همچنین تخصیص حق آبه تامین می شود.
این مقام مسئول گفت: ورود پساب تصفیه خانه به تالاب میقان باعث تغییراتی در قسمتی از این تالاب که بزرگترین معدن سولفات سدیم کشور هم داخل آن است، شده و رشد نی ها در سمتی از تالاب که ورود پساب تصفیه خانه صورت می گیرد را رقم زده است.
همچنین سعید فرخی مدیریت بحران استانداری استان مرکزی به ایرنا گفته بود: سطح درگیر ی آتش تلاب میقان تاکنون به 10 هکتار رسیده است و منطقه آتش سوزی در حد فاصل فرودگاه اراک و شرکت املاح معدنی است که به طور کامل حالت باتلاقی دارد و نیروهای آتش نشانی و اطفای حریق احتمال دسترسی به آن را ندارند.
وی گفت: تلاش و رایزنی با شهرداری اراک برای تامین ماشین آلات سنگین به منظور بسترسازی برای دستیابی نیروی انسانی برای عملیات اطفای حریق در دست بررسی است و مکاتبه برای تقاضای اطفای حریق هوایی نیز به منابع طبیعی شده است.

*** تالاب میقان
تالاب کویری میقان اراک با پیشینه دو هزار ساله، از مجموعه های کم نظیر زیستگاهی در کشور و خاورمیانه است که به عنوان یکی از زیستگاه های بین المللی پرندگان مهاجر و گنجینه ای ارزشمند از سرمایه های طبیعی و تنوع زیستی مطرح است.
تالاب کویری میقان اراک یکی از 10 تالاب مهم کشور است که در 15 کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی شهر داود آباد واقع شده است.
این تالاب به عنوان یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می شود، ظرفیت دریاچه ای و کویری دارد و مامنی مهم و امن برای زیستگاه دایمی، موقت و استراحتگاه تجدید قوای پرندگان مهاجر در مرکز ایران به شمار می آید.
وسعت تالاب میقان اراک حدود 25 هزار هکتار برآورد شده که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت های اطراف است.
علمی 9014*1724*
تنظیم: کیمیا عبدالله پور * انتشار: حسین فتح الهیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید