خانه / دسته‌بندی نشده / آغاز سرشماری زمستانه پرندگان مهاجر و کنار آبزی در سیستان و بلوچستان

آغاز سرشماری زمستانه پرندگان مهاجر و کنار آبزی در سیستان و بلوچستاننیره پورملائی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت اظهار داشت: سیستان و بلوچستان با بیش از 36 سایت سرشماری پرندگان مهاجرِ زمستان گذران همه ساله میزبان جمعیت های متنوعی از پرندگان آبزی و کنار آبزی است.
وی ادامه داد: خورباهو، خلیج گواتر، خورپزم، خورگالک، خور تنگ، سد خیرآباد و چاه نیمه ها از سایت های شاخص و مهم سیستان و بلوچستان برای سرشماری پرندگان هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: انواع حواصیل ها و اگرت ها، فلامینگوها، پلیکان خاکستری، انواع سلیم ها و تلیله ها، انواع آبچلیک ها، انواع اردک ها، انواع کاکایی ها، و پرستوهای دریایی و غیره گونه های شاخص سرشماری زمستانه هستند.
به گزارش ایرنا یک میلیون و 489 هزار و 590 هکتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرک و جنگلی پوزک، مناطق شکار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مک سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ کنارک زیست می کنند.
جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.
تمساح پوزه کوتاه و سنجاب بلوچی از جمله گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است که به گفته کارشناسان در دیگر نقاط کشور نمی توان آثاری از زیست آنها مشاهده کرد.
در بین پستانداران علاوه بر خرس سیاه و سنجاب بلوچی همچنین کل، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو، گربه وحشی و کاراکال در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان زیست می کنند.
در بین پرندگان نیز دراج، هوبره، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیکان خاکستری باکلان و انواع پرندگان شکاری از جمله بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر در این استان قابل مشاهده برای علاقه مندان به محیط زیست است.
7316**3213 خبرنگار: عصمت جهانی **انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedanانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید