خانه / دسته‌بندی نشده / احیای تالاب ها و مقابله با ریزگرد ها از مهمترین اولویت های دولت است

احیای تالاب ها و مقابله با ریزگرد ها از مهمترین اولویت های دولت استبه گزارش ایرنا کاوه مدنی چهارشنبه شب در نشست کارگروه احیای تالاب بین المللی هامون در زاهدان اظهار داشت: در عرصه بین المللی جمهوری اسلامی ایران به خوبی توانسته پیگیر مساله ریزگردها باشد.
وی بیان کرد: نیاز است تا مطالعات بیشتری در حوزه مقابله با گرد و غبار در کشور انجام شود.
وی افزود: بهره گیری از مطالعات بومی در زمینه مقابله با بی آبی و گرد و غبار بسیار حائز اهمیت است.
وی تصریح کرد: سایر ظرفیت های منطقه برای مقابله با بی آبی باید به خوبی شناسایی شود تا معیشت مردم بهبود پیدا کند.
معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای مقابله با بی آبی و ریزگردها باید از ظرفیت جوامع محلی به خوبی استفاده شود.
مدنی اظهار داشت: احیای تالاب ها باید مورد توجه تمامی دستگاه های دست اندر کار باشد و با هماهنگی و انسجام بیشتر در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشند.
وی بیان کرد: در حوزه آبریز تالاب بین المللی هامون با ورشکستگی آبی مواجه هستیم.
وی افزود: همین مقدار آبی که ناشی از سیلاب های غیر قابل کنترل افغانستان وارد دریاچه بین المللی هامون هم می شود در حال محدود شدن است.
وی تصریح کرد: بهبود وضعیت معیشتی مردم منطقه سیستان برای احیای تالاب بین المللی هامون بسیار حائز اهمیت است.
معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: احیای تالاب بین المللی هامون باید توسط مسئولان سیستان و بلوچستان تبدیل به یک مساله ملی شود.
معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: به احیای تالاب بین المللی هامون باید به عنوان یک مساله مهم ملی توجه کرد.
علی اصغر میرشکاری اظهار داشت: تالاب بین المللی هامون شریان حیاتی و نبض کشاورزی منطقه سیستان است.
وی بیان کرد: مطالعات نشان می دهد جرائم امنیتی در منطقه سیستان در زمان پر آبی تالاب بین المللی هامون حدود 70 درصد کاهش پیدا می کند.
وی افزود: کارگروه احیای تالاب هامون در سطح ملی باید شکل گیرد و یا حداقل در کنار کارگروه دریاچه ارومیه قرار گیرد.
وی تصریح کرد: احیای تالاب بین المللی هامون با منافع و امنیت ملی کشور گره خورده است.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: احیای تالاب بین المللی هامون باید مورد توجه ویژه سازمان حفاظت محیط زیست باشد.
میرشکاری اظهار داشت: سیاست خارجی در زمینه احیای تالاب بین المللی هامون باید فعال تر برخورد کند.
به گزارش ایرنا تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که با مساحتی حدود 5700 کیلومتر مربع و دامنه عمقی 1 تا 5 متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان واقع شده است. این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان تشکیل شده است. بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار دارد.
سطح هر یک از هامون ها بسته به میزان آب ورودی ، فصول پر بارش، خشکسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است.
اغلب در سال های پر آبی و در فصل بهار بعد از بروز سیلاب رودخانه هیرمند و انشعابات آن ، سه هامون به هم متصل شده و به شکل یک نعل اسب تالاب بین المللی هامون را تشکیل می دهند. تالاب بین المللی هامون از طریق رودخانه مرزی هیرمند آبگیری می شود، رودخانه هیرمند نیز از کوههای بابایغما در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر و گذر از ولایات مختلف افغانستان به سد کجکی در ولایت هلمند ریخته و پس از آن به ولایت نیمروز و سپس وارد خاک ایران در منطقه سیستان می شود.
این رودخانه از 18 سال پیش رو به خشکی نهاده و هر ازگاهی با ریزش باران در مناطق میانی و سرازیر شدن آبهای سطحی مقادیری آب وارد خاک ایران می شود.
بر اساس معاهده امضا شده میان دولتین وقت ایران و افغانستان در سال 1351 سهمیه ای معادل 820 میلیون مترمکعب آب از ذخیره گاه سد کجکی برای ایران در نظر گرفته شده که دولت افغانستان بایستی در طول سال این میزان آب را رها سازی کند. با قطع جریان آب رودخانه هیرمند تالاب بین المللی هامون نیز از 17 سال پیش دچار خشکسالی شد و اکنون به بستر حرکت گرد و غبار و شن های روان تبدیل شده است.
3213**6081 خبرنگار: اکبر نوری **انتشاردهنده: حیدرسرایانیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید