خانه / اخبار روز / اردوغان: ترکیه در برابر تهدیدها در مدیترانه شرقی سر فرود نمی‌آورد

اردوغان: ترکیه در برابر تهدیدها در مدیترانه شرقی سر فرود نمی‌آورد

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، اردوغان همچنین گفت ترکیه خواستار مذاکرات در مورد ادعاهای متناقض فلات‌ قاره و حقوق بالقوه مخازن انرژی است.

وزرای اتحادیه اروپا قرار بود در این نشست زمینه را برای تحریم‌ها علیه ترکیه، ارزیابی کنند. رهبران بلوک همچنین تصمیم می گیرند که آیا با وجود ارسال کشتی تحقیقاتی ترکیه به آب‌های مورد ادعای یونان، تهدیدها را برطرف کنند یا خیر.

اردوغان ضمن تکرار درخواست برای برگزاری کنفرانسی با حضور تمام بازیگران منطقه، گفت: در مسئله مدیترانه شرقی، کشور ما هیچ موقع با تنش همسو نیست، بلکه با صلح، همکاری، انصاف و اجرای عدالت همسویی دارد. راه تحقق این امر مذاکره بر مبنای احترام متقابل است.

وی ادامه داد: با این وجود، ترکیه اجازه نخواهد داد “ذهنیت دزد دریایی” که از سمت دیگر کشورها نشان داده شده، این کشور را محدود به نوار باریکی از آب‌های ساحلی کند. ما در برابر تهدید و باج‌خواهی‌ها سر فرود نمی‌آوریم و اجازه توسعه‌طلبی امپریالیست را نمی‌دهیم.

تنش‌ها بین ترکیه و یونان بعد از اینکه آنکارا کشتی تحقیقاتی خود را به منظور نقشه‌برداری از چشم‌اندازهای حفاری انرژی به آب‌هایی که مورد ادعای یونان هم هست فرستاد، شدت گرفت. آنکارا و آتن توافق  کردند مذاکرات خود پیرامون ادعاهای مورد مناقشه دریایی را در ماه سپتامبر از سر بگیرند و به وقفه چهار ساله پایان دهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید