خانه / دسته‌بندی نشده / انتشار فیلم شکار بی رحمانه پای متخلفان را به دادگاه کشاند

انتشار فیلم شکار بی رحمانه پای متخلفان را به دادگاه کشاندصباح پناهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: فیلم این شکار بی رحمانه که در فضای مجازی منتشر شده بود توسط دوستداران محیط زیست به این اداره تحویل داده شده بود.
وی افزود: در این فیلم چند دقیقه ای این 2 متخلف با استفاده از پارو قایقرانی اردک ها و سایر پرندگان را در دریاچه تالاب زریبار مورد حمله قرار می دادند.
پناهی با قدردانی از دوستداران محیط زیست این شهرستان تاکید کرد: این 2 متخلف با تشکیل پرونده و پس از سیر مراحل قانونی به مقامات قضایی شهرستان تحویل داده شدند.
وی با اشاره به حضور شمار زیادی از پرندگان مهاجر و بومی در تالاب زریبار از مردم ساکن در حاشیه این تالاب خواست از شکار و آزار رساندن به پرندگان خودداری کرده و هر گونه شکار و صید در حریم این دریاچه را به محیط بانان محیط زیست مریوان اطلاع دهند.
**
پناهگاه حیات وحش زریبار و تالاب بین المللی آن که بیست وسومین عضو تالاب کنوانسیون رامسر است دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمکعب بوده و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می شود.
طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود 1.6 کیلومتر بوده و وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغییر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب 2 و 6 متر است.
زریبار در یک دره طولی وسیع قراردارد و از 2طرف غرب و شرق با کوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.
تاکنون 97 نوع پرنده، 31 گونه پستاندار، 13 گونه خزنده، 11 نوع ماهی یک گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانکتون و 17 گونه زئوپلانکتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است.
گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می دهد.
سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه های غیربومی این دریاچه است.
شهرستان مرزی مریوان در فاصله 130 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
خبرنگار: عبدالله رحمانی ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
3020/9102انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید