خانه / دسته‌بندی نشده / ایجاد نانوساختارهای بیولوژیکی با اشکال دلخواه در سلول‌های زنده امکان‌پذیر شد

ایجاد نانوساختارهای بیولوژیکی با اشکال دلخواه در سلول‌های زنده امکان‌پذیر شدبه گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از نیچر، در روش های فعلی از مولکول های تک رشته ای دی ان ای استفاده می شود که با استفاده از گیره های مولکول به شکل مورد نظر درمی آیند. اما دی ان ای تک رشته ای درون سلول ها یافت نمی شود و اجرای فرآیند تغییر شکل نیز نیاز به دماهای بالا دارد.
محققان برای حل این مشکل از پروتئین های TAL استفاده کردند که توسط یک باکتری بیماری زا برای اتصال به دنباله های دی ان ای مورد استفاده قرار می گرد. محققان با استفاده از این پروتئین ها و دنباله های دی ان ای توانستند مجموعه ای از نانوساختارها را درون سلول های زنده تولید کنند.
از آنجا که تمام فرآیند ساخت در شرایط فیزیولوژیکی دمای اتاق انجام می شود و تمام مولفه های مورد نیاز را می توان درون ژنوم کدنویسی کرد، این تکنیک مجموعه ای از امکانات جدید را برای مهندسی نانو ساختارها درون سلول های زنده در اختیار محققان قرار می دهد و امکان تغییر و دستکاری فرآیندهای مولکولی بین سلولی را فراهم می کند. امکان ساخت مولکول‌های بیولوژیکی با اشکال دلخواه، فناوری ارزشمندی در حوزه تحقیقات پایه، تولید داروها و صنایع مختلف محسوب می شود.
نتایج این مطالعه در نشریه nature منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده کاشانی** انتشار :گلشنانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید