خانه / دسته‌بندی نشده / با صدای بلند برای یوزپلنگ

با صدای بلند برای یوزپلنگ



به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، هومن جوکار مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: ایده ‌پردازان این رویداد بزرگ جهانی، هدف از گرامیداشت چنین روزی را آگاه‌ سازی در مقیاس کلان عنوان کرده‌اند.
جوکار تصریح کرد: در راستای تحقق این هدف ارزشمند است که نهادهای گوناگون از سمن ‌ها گرفته تا سازمان‌ های بین‌المللی، مدارس و حتی سایر مراکز دست‌ اندرکار هر ساله در تاریخ چهارم دسامبر گردهم می ‌آیند و تلاش می‌ کنند تا از طریق برنامه ‌های مختلف به خصوص آگاه‌ سازی، صدای استمداد یوزها را هرچه بلندتر به گوش جهانیان برسانند.
وی با اعلام اینکه شعار امسال روز جهانی یوزپلنگ ‘با صدای بلند برای یوزپلنگ’ نامگذاری شده است، گفت: در ایران نیز این رویداد جهانی مورد توجه مسوولان سازمان حفاظت محیط ‌زیست، کارشناسان، متخصصان، علاقمندان و دوستداران حیات ‌وحش و رسانه ‌ها است.
جوکار خاطر نشان کرد: پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که زیر نظر سازمان حفاظت محیط‌ زیست و دفتر عمران سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند نیز با انجام فعالیت ‌های مختلف حفاظتی، آموزشی، آگاهی‌ رسانی و پژوهشی در 6 استان و 10 منطقه از کشور تلاش می کند تا صدای بلندی برای آخرین بازماندگان این زیرگونه در ایران باشد.
وی اظهار داشت: در مدت 16 سال گذشته، تمامی تلاش ‌های مسوولان پروژه یوز بر این بوده تا با همکاری طیف گسترده‌ ای از نهادهای شناخته‌ شده بین ‌المللی مانند برنامه توسعه سازمان ملل( UNDP)، صندوق محیط‌ زیست جهانی (GEF)،انجمن حفاظت از حیات‌ وحش (WCS)، اتحادیه بین‌المللی حفاظت آی‌یو‌سی‌ان (IUCN)، مرکز توسعه پایدار و صندوق حفاظت از یوز (CCF) هرچه بیشتر به بقای یوزها در ایران کمک کنند چرا که یوزها تنها یک میراث ملی نیستند بلکه هدف از حفاظت آنها ، پاسداشت یک میراث جهانی است.
یوزپلنگ آسیایی گربه سانی در خطر انقراض است و بر اساس آخرین آمار اعلام شده کمتر از 50 قلاده از آن در کشور باقیمانده است ، عواملی مانند تخریب زیستگاه ها، فعالیت معادن در زیستگاه این حیوانات، جاده کی و کاهش طعمه برخی از تهدیدات این گونه ارزشمند است.
علمی 9014**1440
تنظیم : کیمیا عبدالله پور** انتشار: گلشن



انتهای پیام /*










دیدگاهتان را بنویسید