خانه / دسته‌بندی نشده / با نصف بودجه یک دانشگاه تمام حوزه‌های علمیه کشور اداره می‌شود

با نصف بودجه یک دانشگاه تمام حوزه‌های علمیه کشور اداره می‌شودبه گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام عباس رفعتی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در مرکز مدیریت حوزه های علمیه، بیان کرد: آمار طلاب شاغل به تحصیل در حوزه چند برابر دانشجویان یک دانشگاه است، ولی بودجه ملی آن دانشگاه بسیار زیاد است.
وی اظهارکرد: سرانه هزینه دولت برای دانشجویان اصلا در حد سرانه کمک به طلاب نیست به طوری که هزینه شهریه طلاب از وجوهات و وقف تامین می‎شود و در خصوص بودجه سرانه طلبه عنوانی در بودجه بیان نشده است.
رفعتی تاکید کرد: در شبکه های اجتماعی و خبرگزارهای نباید حرفی گفته شود که در زمین دشمن بیان شود و در واقع بلندگوی دشمن وضد انقلاب باشند.
وی بیان کرد: ما نباید استقلال حوزه را از دست بدهیم و این هجمه ای که صورت می گیرد به این خاطر است که حوزه مستقل است و می تواند به راحتی از مشکلات دولت ها سخن به میان آورده و عملکرد آنها را نقد کند.
این استاد حوزه با بیان اینکه این هجمه ها هزینه استقلال حوزه است ادامه داد: بودجه حوزه از طریق باور مردم و اعتماد مردم شکل گرفته است ولی اینگونه نیز که نهاد حکومت دینی نباید از دولت کمکی دریافت کند؛ در ردیف بودجه دولت، کمک به حوزه انجام می شوند نه اینکه دولت به حوزه ردیف بودجه خاص تعریف کرده باشد.
رفعتی گفت: حوزه علمیه با کمک های مردمی اداره می شود و اگر عایدات حوزه از موقوفات خودش به شکل کامل تامین شود، هیچ نیازی به بودجه حمایتی هم ندارد.
وی گفت: بودجه ای که اعلام می شود، بودجه پیشنهادی است؛ از جایی که این بودجه، کمکی است مشخص نیست که این بودجه مصوب شود؛ و پس از تصویب نیز به دلیل کمکی بودن، دولت خود را ملزوم به تخصیص آن نمی بیند و گاهی تنها50 درصد بودجه مصوب تخصیص داده شده است.
لایحه بودجه سال 1397، آذرماه امسال از سوی رئیس جمهوری تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
7404/ 6133/ تنظیم کننده: محمد زمانی راد ** انتشار- جعفرمسلمیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید