خانه / دسته‌بندی نشده / برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه های علمیه قم/فعالیت 185 مرکز پژوهشی و حوزوی در قم

برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه های علمیه قم/فعالیت 185 مرکز پژوهشی و حوزوی در قمبه گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید حسن میرمعزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: حوزه های علمیه با همکاری شورای هماهنگی مراکز پژوهشی تصمیم گرفته تا نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی مراکز مهم قم را برپا کند که در این نمایشگاه بیش از 60 مرکز پژوهشی دستاوردهای علمی و پژوهشی خویش را در معرض دید عموم خواهند گذاشت.
وی ادامه داد: برنامه های مختلف از جمله سخنرانی علما، بزرگان حوزه، نشست های علمی و تخصصی، رونمایی از منشور حوزه و روحانیت از دیگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی در 15 جلد، جلسه های انجمن های علمی و پژوهشی حوزه و سایر موارد در این نمایشگاه اجرا می شود.
وی گفت: امیدواریم این نمایشگاه با توان علمی و پژوهشی مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد، ضمن این که پیش از این نمایشگاه های دستاوردهای پژوهشی حوزه های علمیه در سال 74 در مجتمع امام خمینی(ره) قم و سال 89 در شبستان نجمه خاتون حرم حضرت معصومه(س) برپا شد.
معاون پژوهش حوزه های علمیه سراسر کشور با اشاره به اهمیت هفته پژوهش گفت: امسال برای اولین بار، ایام هفته پژوهش به یکی از موضوع های مورد نیاز جامعه و نظام اسلامی نامگذاری شده است تا همه مراکز بر اساس موضوع های ارائه شده نشست ها و برنامه های متنوع را اجرا کنند.
وی؛ پژوهش و حوزه، نظام اسلامی، بین الملل، جامعه اسلامی، فناوری و فضای مجازی، اخلاق و فرهنگ پژوهش را از جمله اسامی نامگذاری شده برای این هفته ذکر کرد.
وی افزود: پژوهش برای هر نهاد علمی بسیار مهم است و حیات و رشد نهادهای علمی به موضوع پژوهش و نوآوری بستگی دارد.
به گفته وی، در استان قم 185 مرکز پژوهشی و حوزوی و 19 انجمن علمی فعال است و 53 نشریه دارای مجوز منتشر می شود که از این تعداد 33 نشریه علمی و پژوهشی و 20 نشریه علمی و ترویجی است، همچنین تعدادی از نشریه ها در نوبت کسب مجوز هستند.
وی با بیان این که مجله های پژوهشی حوزوی بر اساس استانداردهای علمی فعالیت می کنند گفت: این مجله ها با ضوابط و مقررات پژوهشی و علمی و علمی و ترویجی مقاله های پژوهشگران را منتشر می کنند.
میرمعزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد پژوهشگران در حوزه های علمیه نداریم که این امر یکی از نقص های حوزه های علمیه است که برای آن سیاست گذاری هایی صورت گرفته است تا اجرایی شود.
وی اضافه کرد: واحدهای پژوهشی، تحقیق ها و پایان نامه ها را وارد فرایند درسی حوزه های علمیه کرده ایم تا از این طریق در جهت ارتقای نظام پژوهشی گام برداریم.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه روز 25 آذرماه به نام روز پژوهش و بیست و یکم تا بیست و هفتم آذرماه به عنوان هفته پژوهش نامگذاری شده است.
8138/ 1175 خبرنگار: فرزانه پیری ** انتشار: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید