خانه / دسته‌بندی نشده / برگزاری اولین دوره مدرسۀ آشکارسازی، دزیمتری و حفاظ سازی پرتوی با حضور دانشمندان اتحادیۀ اروپا

برگزاری اولین دوره مدرسۀ آشکارسازی، دزیمتری و حفاظ سازی پرتوی با حضور دانشمندان اتحادیۀ اروپابه گزارش پنجشنبه شب ایرنا،در این دوره که در چارچوب همکاری های تحقیق و توسعۀ جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در راستای اجرای ضمیمۀ 3 برجام و ببانیه مشترک ایران و اتحادیه در سمینار اخیر اصفهان برگزار می شود، دو تن از دانشمندان مرکز تحقیقات مشترک اروپایی JRC طی کارگاه هایی در روزهای 24 و 25 بهمن ماه به تشریح آخرین یافته ها و تجربیات جهانی در حوزۀ آشکارسازی و دزیمتری (دزیمتری یک سیستم بازرسی کانتینرها با پرتوهای فوتونی دو انرژی) و حفاظ سازی پرداختند.
گفتنی است در افتتاح این نشست دو روزه که با حضور و سخنرانی برخی مسئولین سازمان انجام شد، رضایی، مدیرکل امور بین الملل سازمان به بیان خلاصه ای از همکاری های هسته ای ایران و اتحادیه اروپا به ویژه در حوزه های ایمنی و تحقیق و توسعه پرداخت. وی با اشاره به بازدید دانشمندان کشورمان از برخی مراکز تحقیقاتی اروپایی برگزاری چنین دوره هایی را برای کسب تجربیات بین المللی مهم توصیف کرد.
بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد روند تفاهم همکاری های قید شده در برجام ادامه یافته و تعهدات اتحادیه اروپایی و کمیسیون اروپا در ضمیمه مربوطه در برجام بطور کامل اجرایی شود. سخنگوی سازمان همچنین یادآوری نمود که ایران مادام که همه طرف ها به تعهدات خود در برجام پایبند بمانند به تعهدات خود عمل خواهد کرد.
در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه دکتر موافقی، رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در سخنانش ضمن تشریح اهداف و موضوعات مورد بررسی این مدرسه گفت: پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در راستای وظایف خود در جهت توسعه کمی و کیفی آموزش های تخصصی در علوم هسته ای نسبت به برگزاری مدرسه های زمستانه و تابستانه و نیز سایر دوره های تخصصی اقدام نموده و در آینده نیز برنامه های مهم دیگری را اجرا خواهد کرد.. دکتر موافقی افزود: هدف از برگزاری این رویداد جبران کمبود دروس و دوره های نظری و عملی برای رشته های دانشگاهی نظیر ‘فیزیک ذرات’، ‘مهندسی و فیزیک هسته ای’، ارتقاء کیفی دروس آشکارسازی و آزمایشگاه‌های مربوطه در این رشته ها و همچنین ارتقاء دانش افرادی است که در مراکز و پروژه‌های درگیر با منابع پرتو فعالیت می‌کنند.
مایکل هالت، یکی از دانشمندان اروپائی حاضر در مراسم به نمایندگی از طرف مراکز مشترک تحقیقاتی اروپا در بخشی از سخنانش ضمن حمایت از اجرای تعهدات برجامی بر ادامه همکاری ها در زمینه های تکنولوژی هسته ای تاکید کرد. وی تحقیق و توسعه و تبادل تجارب در زمینه های مختلف تکنولوژی هسته ای را از جمله موضوعات مهم در همکاری های بین المللی اتحادیه توصیف کرد.
در مراسم افتتاحیه بقائی، دبیر ستاد برجام بعنوان نماینده وزارت امورخارجه و کریستو پولنداکوف، سفیر بلغارستان در تهران که کشورش هم اکنون ریاست دوره ای اتحادیه را بر عهده دارد نیز به عنوان نماینده اتحادیه اروپا حضور داشتند. دبیر ستاد برجام در سخنان خود بر اهمیت اجرای همکاری های ایران و اتحادیه در چارچوب ضمیمه سه برجام اشاره نمود.
خاطرنشان می سازد نخستین مدرسه آشکارسازی ، دزیمتری و حفاظ سازی پرتوی تاکنون در قالب 50 جلسه نظری و عملی در محل سازمان و برخی مراکز تحقیقاتی و بیمارستانی برگزار شده و تا 30 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
شبس **1488 * انتشار دهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید