خانه / اخبار روز / برگزاری مراسم مجازی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در هلند

برگزاری مراسم مجازی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در هلند

به گزارش ایسنا، علیرضا کاظمی ابدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه طی سخنانی در این مراسم اظهار کرد: مکتب و تفکر امام خمینی شعاعی از اندیشه توحیدی و نهضت حسینی بود و تفکری که به منشاء لایزال الهی متصل باشد، همانند آفتابی است که غروب ندارد و به همین دلیل است که شعاع نفوذ انقلاب اسلامی ایران و نهضت امام، تمام سرزمین‌ها و ملت‌های جهان را در بر گرفت و اندیشه‌های حق‌طلبانه و عزتمندانه ایشان در اقصی‌نقاط جهان طنین‌انداز شده است.

وی با اشاره به اینکه پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) تحول نوینی در باب مسائل سیاسی ایران اعم از سیاست داخلی و خارجی ایجاد کرد، مهمترین آموزه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی برای ملت ایران و مسلمانان جهان در بعد خارجی و بین‌المللی را درس استقلال و عزت، نفی ظلم و استبداد، نفی سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری، دفاع از مظلومین و عدالت‌گستری برشمرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تشریح افق بلند نگاه امام راحل گفت: امام به عنوان یک رهبر نجات بخش برای همه مستضعفین جهان اعم از ایرانی و غیر ایرانی و حتی مسلمان و غیر مسلمان، در جستجوی احقاق حقوق انسان‌ها و در تلاش برای تأمین سعادت بشریت بود.

هشام العلوی سفیر جمهوری عراق در هلند نیز طی سخنانی، مروری داشت بر برخی درس‌های مهمی که می‌توان از زندگی این انسان بزرگ و رهبری حکیمانه او بر انقلاب و جمهوری اسلامی آموخت.

وی خودسازی، زهد و ساده‌زیستی، عمل قبل از حرف، صبر و استقامت، توجه به مردم، رهبریِ حکیمانه و اعتماد و افتخار به توانمندی‌های مردم را از جمله درس‌های برگرفته از سیره امام دانست.

سفیر عراق در لاهه تأکید کرد: امام خمینی تأثیر عملی و واضحی در پیشرفت و توانمندسازی زنان مسلمان از طریق پرداختن به تعلیم و تربیت و تزکیه آنها و تشویق به ایفاء نقش در زندگی اجتماعی در همه زمینه‌ها بر جای گذاشت.

سیدمحمد عالمی معاون سفیر افغانستان در هلند نیز از دیگر سخنرانان این برنامه بود که به تشریح برخی زوایایی شخصیتی و تأثیر جهانی انقلاب امام بر جهانیان و از جمله بر جامعه افغانستان پرداخت.

عالمی با اشاره به اظهارات شهید برهان‌الدین ربانی که گفته بود “امام خمینی(ره) در برابر مستکبران شرق و غرب، قوی و مقاوم ایستاد و با هرنوع فساد و توطئه پنجه نرم کرد، آزاد و سربلند زیست و با روح آرام و مطمئن قضای الهی را لبیک گفت”، افزود: ایشان توانایی دین اسلام برای مدیریت جامعه و به سعادت رساندن بشریت را به رخ سیاست‌مداران جهان کشید.

وی اندیشه حیات‌بخش امام خمینی را چنین خلاصه کرد که «سه اصل ایمان به خدا، اتحاد امت اسلامی و رهبر واحد است که می‌تواند، عظمت اسلام و مسلمین را تثبیت و باعث حفظ عزت و سربلندی باشد.»

مراسم مجازی بزرگداشت یاد و خاطره امام خمینی در هلند همچنین با سخنرانی حجت‌الاسلام ناصر رفیعی از ایران، حجت‌الاسلام سیدخلیل موسوی از هلند، اسماعیل اوجی از ترکیه، بخش‌هایی از سخنرانی سال‌های قبل مرحوم شیخ محمد اوجی و پیام‌های جوانان عاشق امام خمینی از هلند، بلژیک، آلمان، فرانسه و کلیپ‌ها و برنامه‌های متنوع ساخته گروه‌های فرهنگی فعال در اروپا، ایران و ترکیه همراه بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید