خانه / دسته‌بندی نشده / بزم همنشینی مه و مشتری زیر بارش شهابی

بزم همنشینی مه و مشتری زیر بارش شهابیمهندس مسعود عتیقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، گفت: بارش های شهابی از جمله رویدادهای جذاب و مورد توجه عموم مردم است. اواخر پاییز هر سال بارش شهابی دوپیکری و یا همان جوزایی در آسمان قابل مشاهده است.
وی با اشاره به این که بارش های شهابی به نام صورت فلکی در آسمان شناخته می شوند که کانون بارش در آن برج فلکی قرار دارد، گفت: صورت فلکی دوپیکر که از جمله صورت های فلکی دوازده گانه منطقه البروج است، این شب ها در طول شب قابل مشاهده بوده و کانون بارش شهابی جوزایی در کنار پای ‘کاستور’ (Castor) قرار دارد و ستاره های کاستور و پلوکس که در فارسی به نام های ‘سرپیکر پیشین’ و ‘سرپیکر پسین’ شناخته می شوند، ستاره های پرنور این صورت فلکی هستند.
عتیقی گفت: بدیهی است شهاب های این بارش در اطراف این صورت فلکی و حتی نقاطی دور از کانون بارش قابل مشاهده هستند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با یادآوری این که مشاهده بارش های شهابی برای چشم انسان خطری ندارد، گفت: شهاب ها در حقیقت ذرات میلیمتری و میکرومتری هستند که در فاصله 80 تا 150 کیلومتری از سطح زمین در برخورد با جو نور زیادی از خود متصاعد می کند.
عتیقی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود که در اوج بارش شهابی دوپیکری امسال بین 20 تا 60 شهاب در ساعت مشاهده شود.
وی گفت: عکاسی و ثبت شهاب ها و همچنین ترسیم با دست آزاد (اسکیس) همراه با تعیین میزان روشنایی هر شهاب، مقدار جابجایی آن در آسمان، صورت فلکی که شهاب در آن مشاهده شده و موضوعاتی از این دست در ثبت گزارش علمی از این رویداد جذاب آسمانی به رصدگران کمک می کند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: منشاء بارش های شهابی عموما دنباله دارها هستند اما منشاء بارش شهابی جوزایی قدری عجیب است زیرا دنباله دار نیست بلکه سیارک فیتون 3200 است که در سال 2003 میلادی توسط سازمان فضایی ناسا مورد تایید قرار گرفت.
عتیقی تاکید کرد: ویژگی بارش شهابی دوپیکری امسال با یک واقعه زیبای نجومی همراه شده است به طوری که جرم ستاره مانند قرمز رنگی که همان سیاره بهرام است در سمت راست و قدری بالاتر از هلال زیبای صبحگاهی مشاهده می شود و با فاصله ای بیشتر نسبت به سیاره بهرام و در پایین هلال ماه، سیاره غول پیکر برجیس در صورت فلکی ترازو جا خوش کرده است.
وی افزود: این واقعه با همراهی شهاب ها می تواند فرصت های مناسبی را برای عکس های زیبای نجومی فراهم کند؛ نور کم ماه مزاحمتی برای مشاهده شهاب های این بارش نخواهد داشت و بنابراین علاقمندان با دور شدن از نور زیاد و آلودگی هوای شهرهای بزرگ می توانند شاهد این منظره زیبای آسمان صبحگاهی در واپسین روزهای پاییزی باشند.
علمی**2038**
خبرنگار: درنا محمدیان*انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
ttps://telegramانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید