خانه / دسته‌بندی نشده / بیمه سلامت دهان در کشور به فراموشی سپرده شده است

بیمه سلامت دهان در کشور به فراموشی سپرده شده استبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر عبدالحمید ظفرمند در نشست خبری سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت کشور اظهار کرد: در اواسط دولت دهم بسته بیمه پایه سلامت دهان در بیمه سلامت عمومی قرار داده شد؛ قبلا این بحث مطرح بود که بیمه سلامت دهان را جدا از بیمه عمومی درنظربگیریم اما با اصرار وزارت بهداشت از وزارت تعاون خواستیم که این بیمه در بسته بیمه پایه سلامت عمومی باشد.
وی افزود: شورای عالی بیمه مجموعه ای با حضور پنج وزیر، روسای نظام پزشکی و روسای چهار بیمه بزرگ کشور است؛ بنابراین شورای وزینی است و این طور نیست که موارد مطرح شده به راحتی مصوب شوند.
ظفرمند ادامه داد: بیمه سلامت دهان در بیمه پایه سلامت قرار دارد و در این بیمه با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد دو بسته مستقل و درعین حال ادغام شده را درنظرگرفتیم؛ یک بسته برای ارتقای سلامت دهان و دندان برای افراد دارای مشکل (طرح کوتاه مدت) و یک طرح درازمدت برای اینکه به جایی برسیم که سلامت دهان مردم با روش های پیشگیرانه ارتقا یابد.
وی گفت: اکنون بیمه پایه سلامت باید در این زمینه فعال باشد؛ وزارت بهداشت به عنوان سکاندار عالی سلامت کشور در ماه جاری اعلام کرد که در حوزه سلامت دهان کار زیادی نمی توانیم انجام دهیم و این مساله می تواند به دلیل عدم هماهنگی با وزارتخانه های دیگر باشد؛ بنابراین باید این مصوبه را به صورت آیین نامه اجرایی دربیاورند تا اجرایی شود.
ظفرمند در مورد تعرفه های دندانپزشکی اظهار کرد: در مورد تعرفه ها نمی توانند چند نفر بشینند و تعیین کننده که اقلام دندانپزشکی چه قیمتی داشته باشد؛ سه هزار قلم مواد و تجهیزات دندانپزشکی داریم و این رشته پرمصرف ترین رشته سلامت در حوزه درمان و پیشگیری است. اگر قرار باشد تولیدکننده مواد و تجهیزات برای تامین قطعات و مواد اولیه تعرفه بیشتری بپردازد، کار بر زمین می ماند.
وی با بیان این که وزارت صنعت در این زمینه نقش زیادی دارد، افزود: در حوزه سلامت با چهار وزارتخانه به طور مستقیم ارتباط داریم؛ تولیدکنندگان کشور در وزارت صنعت با یک نظر و در وزارت بهداشت با یک نظر دیگر مواجه می شوند. این درحالی است که هر دو وزارتخانه درخصوص شرح وظایف باید نظر بدهند و یک تصمیم واحد از این مجموعه ارائه شود.
دکتر ناهید عسکری زاده متخصص دندانپزشکی کودکان و عضو کمیته سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت کشور نیز در این نشست اظهار کرد: تاکنون اقدامات زیادی برای ارتقای سلامت دهان و دندان در جامعه انجام شده است اما درحال حاضر خروجی نداشتیم؛ امیدواریم با ورود انجمن دندانپزشکان عمومی به این حوزه شاهد بالارفتن سلامت دهان و دندان در جامعه باشیم.
وی افزود: وزارت بهداشت همواره نقش سازمان های مردم نهاد را در سلامت دهان نادیده گرفته و این درحالی است که باید روی کمک این سازمان ها حساب کند و از آنها کمک بگیرد. وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند این پروژه را پیش ببرد و اگر قرار بود تاکنون نتیجه بگیرند، گرفته بودند.
عسکری زاده ادامه داد: دندانپزشکان عمومی به عنوان خط اول درمان در تمام شهرستان ها به ارائه خدمات مشغول هستند و 30 هزار دندانپزشک در کشور 25 هزار نفر از آنها دندانپزشک عمومی هستند که وظیفه آموزش بهداشت و پیشگیری را می توانند انجام دهند و کمک موثری به سلامت دهان در جامعه داشته باشند.
سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت همزمان با دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی در روزهای 19 تا 22 دی ماه در برج میلاد تهران برگزار می شود.
علمی**1834**
خبرنگار: ناهید شفیعی** انتشار:محتشمیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید