خانه / دسته‌بندی نشده / تاثیر درمان بیماری‌های لثه در کاهش فشار خون

تاثیر درمان بیماری‌های لثه در کاهش فشار خونبه گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال ساینس،‌ در این مطالعه 107 مرد و زن چینی 18 سال به بالای مبتلا به فشار خون بالا و بیماری های متوسط تا شدید لثه مورد بررسی قرار گرفتند.
نیمی از این داوطلبان تحت درمان شدید و نیمی دیگر تحت درمان استاندارد قرار گرفتند. درمان استاندارد شامل دستورالعمل‌های بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن دندان‌ها با پاک‌کننده پلاک بود. درمان شدید شامل درمان استاندارد، تمیزکردن ریشه‌ها، درمان با آنتی بیوتیک در صورت نیاز و کشیدن دندان در صورت نیاز بود. پس از یک ماه از درمان، فشار خون سیستولیک (محدوده 100 الی 140 میلیمترجیوه) گروهی که درمان شدید لثه دریافت کرده بودند، 3 واحد کمتر از گروهی بود که درمان استاندارد دریافت کردند. در فشار خون دیاستولیک(محدوده 60 الی 90 میلیمترجیوه) این افراد تفاوت معناداری وجود نداشت.
سه ماه پس از درمان تفاوت فشار خون سیستولیک و دیاستولیک این افرد به ترتیب 8 و 4 واحد بود. شش ماه پس از درمان، این اختلاف 13 و 10 واحد بود.
این مطالعه که توسط محققان دانشگاه Sun Yatsen در چین صورت گرفته، برای اولین بار است که ارتباط بین بیماری های لثه و فشار خون را نشان می‌دهد.
فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا کند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشکلات زیادی روبرو می شود.
به طور متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یک نفر به این عارضه مبتلا است؛ فشار خون بالا عامل اصلی بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، سکته مغزی و اختلالات چشمی محسوب می شود. بر اساس آمار، حدود 1.8 میلیارد نفر در سراسر جهان از فشار خون بالا رنج می برند و نکته حائز اهمیت این است که حدود 50 درصد این افراد، از شرایط خود بی اطلاع هستند و به هیچ اقدامی برای کاهش فشار خون دست نمی زنند.
علمی (6) ** 9259
مترجم: سپیده کاشانی*انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید