خانه / دسته‌بندی نشده / تغییرات ژنتیکی از چالش های پیش روی درمان سرطان

تغییرات ژنتیکی از چالش های پیش روی درمان سرطانبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمدرضا قوام نصیری روز شنبه در نشست خبری دومین کنگره بین المللی و دوازدهمین کنگره سالانه کلینیکال آنکولوژی ایران اظهار کرد: برای شناسایی عوامل واقعی ایجادکننده سرطان، تحقیقات گسترده ای در سطح جهان با هزینه های بسیار سنگین درحال انجام است به طوری که در آمریکا هزینه این تحقیقات تقریبا معادل هزینه پروژه های فضایی و ناسا است و در ژاپن و کانادا نیز مبالغ زیادی صرف این گونه برنامه های پژوهشی می شود.
وی افزود: با این حال چالش بزرگی که سر راه این تحقیقات وجود دارد، تغییرات ژنتیکی است که تاکنون سبب شده عوامل اصلی بروزدهنده سرطان به طور قطع و یقین شناسایی نشوند.
قوام نصیری یکی دیگر از چالش های این حوزه را عدم تشخیص به موقع سرطان و تشخیص آن در مراحل پیشرفته عنوان کرد و گفت: این مساله در همه کشورهای دنیا از جمله ایران وجود دارد که سبب تحمیل هزینه های سنگین درمانی و در نهایت از دست رفتن 50 درصد مبتلایان به سرطان می شود.
وی با بیان این که شیوع سرطان رو به افزایش است، افزود: در همه کشورها منحنی افزایش موارد ابتلا به سرطان شدت گرفته است و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
قوام نصیری گفت: سالانه بین 90 تا 100 هزار نفر به تعداد مبتلایان به سرطان در کشور ما افزوده می شود که با درنظرگرفتن تعداد مبتلایان موجود می توان گفت که حدود 700 هزار نفر در حال حاضر در کشور به سرطان مبتلا هستند.
وی افزود: به همین دلیل سرطان به یکی از دغدغه های اصلی حوزه سلامت کشور و مسئولان این تبدیل شده است و بر همین اساس برنامه هایی در زمینه آموزش، تشخیص، درمان و طب تسکینی تدوین و در دست انجام است.
قوام نصیری با تاکید بر اهمیت پیشگیری، تشخیص به موقع و غربالگری گفت: تشخیص به موقع سبب درمان آسانتر و تک درمانی می شود و دیگر بیمار نیاز به استفاده از روش های پیشرفته درمانی نخواهد داشت و مشکلات مالی و روانی بیمار و خانواده ها کمتر می شود.
وی ادامه داد: استرس و مشکلات روانی به ویژه در بیماران سبب کاهش قدرت سیستم دفاعی و ایمنی بدن می شود و همین مساله شدت بیماری را افزایش می دهد.

** سرطان پروستات
دکتر بهرام مفید استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این نشست در خصوص سرطان پروستات گفت: پروستات یکی از شایعترین تومورها است که با ژنتیک، افزایش سن، نوع تغذیه، مصرف مشروبات الکلی و سیگار ارتباط مستقیم دارد.
وی افزود: افراد میانسال باید به تغییرات در ادرار خود توجه داشته باشند؛ تکرر یا احتباس ادرار و همچنین مشاهده خون در ادرار از علائم سرطان پروستات است که با مشاهده این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه شود.
مفید ادامه داد: سرطان پروستات یک بیماری وابسته به سن است که معمولا در سنین بالای 50 سال بروز می کند و درمان هایی مانند جراحی و رادیوتراپی، هورمون درمانی و شیمی درمانی دارد.
دومین کنگره بین المللی و دوازدهمین کنگره کلینیکال آنکولوژی ایران از 22 تا 24 آذرماه با حضور متخصصان داخلی و 12 سخنران خارجی از کشورهایی مانند کانادا و هند در تهران برگزار می شود.
علمی**1834
خبرنگار: ناهید شفیعی **انتشار: محتشمیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید