خانه / دسته‌بندی نشده / تلاش انجمن مردمی مافی ژین کردستان / سگ کشی را متوقف کنید

تلاش انجمن مردمی مافی ژین کردستان / سگ کشی را متوقف کنیدبه گزارش خبرنگار ایرنا، شلیک ناگهانی در دل تاریکی های بامداد، مرمی های داغ را به دل جانداری بی زبان می رساند و سگی را وادار به زوزه ای بلند و لرزان می کند که شدت درد را نشان می دهد، زوزه ای که سکوت شب را می شکند.
2 نفر با یک نیسان وانت کافی است که بدنبال گرفتن جان سگ های خیابانی این شهر بروند، به آنها شلیک کنند حیوان را که در حال جان دادن است را روی زمین بکشند و با برجای گذاشتن ردی از خون آن را به پشت خودروی نیسان پرت کنند.
پس از آن هم کسی نمی داند که آیا روند بهداشتی دفن لاشه حیوان که باید در عمق یک و نیم متری زمین باشد و بر روی آن آهک ریخته شود به درستی انجام می گیرد؟ البته در نحوه کشتار آنها این عمل به درستی انجام نمی شود و خون هایی که ریخته شده نیز ضد عفونی نمی شود.
شهرداری سنندج تماس های مکرر مردم برای کنترل جمعیت این سگ ها و هزینه های بالای عقیم سازی را دلیل اصلی تصمیم خود برای کشتن این حیوانات می داند.
حال انجمن مافی ژین (یا حق زندگی) که جوانانی دوستدار محیط زیست و حیوانات آن را تشکیل داده اند با کمک اعضای خود هزینه های عقیم سازی این سگ ها را تهیه و روند انجام آن را با کمک یک دامپزشک آغاز کرده است.
رئیس هیات مدیره این انجمن می گوید: نزدیک به 2 هفته است این کار را آغاز کرده ایم و تاکنون 10 سگ ولگرد عقیم شده و در نظر داریم پس از گفت و گو با شهرداری، عقیم سازی و واکسیناسیون این جانداران را افزایش دهیم.
فربد اسعدی مقدم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پس از عقیم سازی و واکسیناسیون ضد هاری و انگل، 2 تا سه روز این سگ ها در مرکز نگهداری و پس از پلاک گذاری در محیطی زندگی خودشان رهاسازی می شوند.
وی ادامه داد: با مدارسی که در آن مناطق این کار را آغاز کرده ایم هماهنگ می کنیم و کودکان را به همراه والدین آنها به مدرسه طبیعت می بریم و در آنجا نحوه کار خود را توضیح می دهیم.
اسعدی مقدم افزود: هدف این است که با فرهنگ سازی به این کودکان و خانواده آنها نشان دهیم که سگ هایی که عقیم و واکسینه شده اند خطری برای انسان ها ندارند و می توانند به صورت مسالمت آمیز در کنار ما زندگی کنند.
وی اثرات کشتار حیوانات بر کودکان را جبران ناپذیر دانست و تاکید کرد: کودکی که صدای زوزه حین مرگ یک سگ را می شنود یا خبردار می شود که با سگ های محله آنها چنین برخوردی شده خشونت و کشتن حیوانات برایش عادی می شود.
اسعدی مقدم به دلایل اثرگذاری و اهمیت عقیم سازی اشاره کرد و گفت: سگ ها به صورت گله ای زندگی می کنند و نمی گذارند هیچ سگ یا حیوان دیگری به قلمرو آنها نزدیک شود بنابراین وقتی سگ های یک منطقه را بکشید سگ های دیگری وارد آن منطقه می شوند و این چرخه ادامه پیدا می کند.
به گفته وی، در صورتی که سگ ها عقیم شوند با توجه به اینکه نمی گذارند سگ های دیگری به قلمرو آنها نزدیک شوند هم جمعیت شان کنترل می شود و هم سگ هایی در منطقه وجود دارند که واکسینه شده اند.
رئیس هیات مدیره مافی ژین (یا حق زندگی) با اشاره به اینکه از شهرداری خواسته ایم که شکایات مردم از حضور سگ ها را به این انجمن اطلاع دهند، افزود: پس از مطلع شدن از این موضوع به آن محله می رویم و با ساکنان صحبت می کنیم که نیازی به کشتن این حیوانات نیست.
وی ادامه داد: در یک مورد ساکنان یک آپارتمان خود پیشقدم شدند و هزینه های لازم برای عقیم سازی سگ های آن محله را جمع آوری کردند و عقیم سازی و واکسیناسیون سگ های آن محله انجام شد.
اسعدی مقدم یادآور شد: هزینه های عقیم سازی، واکسیناسیون، حمل و نقل و نگهداری سه روزه در مجموع سه تا چهار میلیون ریال است که تاکنون با کمک اعضا و خود مردم تامین شده است.
وی به اهمیت فرهنگ سازی در این زمینه تاکید کرد و گفت: باید فرهنگ مهربانی با حیوانات را به کمک همه در جامعه رواج دهیم و در این راه به همکاری رسانه ها و مردم نیاز داریم.
اسعدی مقدم به درستی به فرهنگ سازی اشاره می کند چرا که بسیاری از همین کسانی که از افزایش تعداد سگ ها گله مند هستند و با شهرداری تماس می گیرند زباله ها را در زمان مناسب در کوچه قرار نمی دهند و همین موجب تامین غذایی بیشتر برای سگ ها و گربه ها و در نتیجه افزایش جمعیت شان می شود.
روندی که این انجمن در پیش گرفته کمک به شهرداری است حال آنکه شهرداری ها بدلیل هزینه ها، این راه مطلوب تر را در پیش نگرفته اند.
انجمن های مردمی امروز می توانند بسیاری از کارهای دولتی را نیز برعهده بگیرند و با کمک مردم و همراهی دولت به درستی به انجام برسانند.
فعالیت انجن مافی ژین در کنترل جمعیت سگ های شهری می تواند الگویی برای دیگر انجمن ها و حتی دیگر شهرها باشد.
فعالیتی که توسط این انجمن آغاز شده است مسلما بدون همکاری مردم و دیگر دستگاه های مرتبط نمی تواند در ابعاد گسترده تر به انجام برسد.
خبرنگار: امید بهمنی ** انتشار: مجید سلیمانی
6108/9102انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید