خانه / اخبار روز / جامعه اسلامی برای قدرتمند شدن باید هویت ایمانی الهی خود را بازیابد

جامعه اسلامی برای قدرتمند شدن باید هویت ایمانی الهی خود را بازیابد

چهاردهمین نشست وحدت اسلامی – لندن به ‌صورت مجازی با حضور شخصیت‌های برجسته و تعدادی از اندیشمندان جهان اسلام از جمله شیخ ماهر حمود رئیس اتحادیه علمای مقاومت، نجم‌الدین چالش کان عضو حزب سعادت ترکیه و حضرت آیت الله اراکی عضو مجلس خبرگان رهبری برگزار شد.

آیت الله اراکی در این نشست که با موضوع نقش ارزش‌های اسلامی در تحقق صلح جهانی برگزار شده بود با اشاره به موضوع هویت جامعه اسلامی، گفت: هویت هر جامعه بر اساس منشأ خود و اراده‌ای که آن را به حرکت و ارتباط با دیگران رهنمود می‌کند شکل می‌گیرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه افزود: هویت جامعه اسلامی از اراده خداوند شکل می‌گیرد یعنی جامعه اسلامی بر اساس امرونهی خداوند برنامه‌ریزی و حرکت می‌کند و از ناحیه ایمان به اراده خداوند شکل می‌گیرد.

عضو مجلس خبرگان اظهار داشت: جامعه اسلامی روابط خود با افراد جامعه و با جوامع دیگر را بر اساس امرونهی خداوند برقرار می‌کند.

آیت‌الله اراکی با اشاره به آیه کریمه: «إِنَّ رَبَّکُمُ اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِی سِتَّهِ أَیَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَی عَلَی الْعَرْشِ یُغْشِی اللَّیْلَ النَّهَارَ یَطْلُبُهُ حَثِیثًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ وَالنُّجُومَ مُسَخَّرَاتٍ بِأَمْرِهِ أَلَا لَهُ الْخَلْقُ وَالْأَمْر»، بیان داشت: خداوند متعال در این آیه تأکید می‌کند که خلق و امر از آن اوست این برخلاف نگاه سکولارها به خداوند است، آنان خداوند را خالق هستی می‌دانند اما امرونهی را به دست او نمی‌بینند.

وی گفت: جامعه‌ای اسلامی است که با تبعیت از اوامر و نواهی خداوند مسیر خود را بپیماید، و در این راستا رسول اکرم (ص) روشن‌کننده راه و کسی است که طبق دستور خداوند باید هر چه می‌گوید را بپذیریم و از هر چه نهی می‌کند پرهیز کنیم، «ما آتاکم الرسول فخذوه وما نهاکم فانتهوا».

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به آیه کریمه «إِنَّ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَکَانُوا شِیَعًا لَسْتَ مِنْهُمْ فِی شَیْءٍ»، بیان داشت: خداوند در این آیه کسانی که دین خود را چند قسم کردند از پیامبر دور می‌داند، می‌فرماید: لست منهم فی شئ، زیرا اینان وقتی در این امور اختلاف کردند به این معنی است که از اوامر و نواهی خداوند تبعیت نمی کنند، زیرا دین اسلام همه را به وحدت دعوت می‌کند.

وی با اشاره به این‌که کسانی که در مقابل هویت اسلامی قرار می‌گیرند پیروان طاغوت و هویت طاغوتی هستند، بیان داشت: دو هویت در مقابل هم قرار گرفته‌اند، هویتی که از اراده خداوند تبعیت می‌کند و هویتی که از اراده طاغوت پیروی می‌کند.

وی به آیه کریمه «الَّذینَ آمَنوا یُقاتِلونَ فی سَبیلِ اللَّهِ  وَالَّذینَ کَفَروا یُقاتِلونَ فی سَبیلِ الطّاغوتِ فَقاتِلوا أَولِیاءَ الشَّیطانِ» اشاره کرد و اظهار داشت: کسانی که کافر هستند در راه طاغوت می جنگند و آنان ولی و پیرو شیطان هستند.

آیت‌الله اراکی در ادامه راه قدرتمند شدن جامعه اسلامی از منظر قرآن کریم را شرح داد، و تأکید کرد: جامعه اسلامی اگر بخواهد قدرتمند شود باید به هویت ایمانی و الهی خود بازگردد، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «وَلا تَهِنوا وَلا تَحزَنوا وَأَنتُمُ الأَعلَونَ إِن کُنتُم مُؤمِنینَ».

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به مسئله عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، گفت: کسانی که به دنبال ایجاد روابط با این رژیم جنایتکار هستند و به دنبال پیروی از یهود ونصاری هستند تا عزت خود را تأمین کنند طبق آیات قرآن کریم همه منافق هستند و باید بدانند که هیچگاه به عزت حقیقی نخواهند رسید زیرا عزت واقعی از آن خدا، رسول و مؤمنان است، «بَشِّرِ الْمُنافِقِینَ بِأَنَّ لَهُمْ عَذاباً أَلِیماً الَّذِینَ یَتَّخِذُونَ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِینَ أَیَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّهَ فَإِنَّ الْعِزَّهَ لِلَّهِ جَمِیعًا».

وی در پایان با اشاره به قدرت محور مقاومت، بیان کرد: امروز عزت و قدرت در کشورهای محور مقاومت محقق شده است، عزت امروز در غزه مقاوم، در لبنان پیروز، در عراق و سوریه و یمن مقاوم است، عزت حقیقی امروز در جمهوری اسلامی و کشورهایی است که در برابر طاغوت ایستاده‌اند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید