خانه / دسته‌بندی نشده / جزئیات تفاهم نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی با استانداری آذربایجان شرقی

جزئیات تفاهم نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی با استانداری آذربایجان شرقیمحمد محمدپور روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این تفاهم نامه همکاری در قالب 8 ماده بین سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجید خدابخش استاندار آذربابجان شرقی امضا شد.
وی اظهار کرد: موضوع و محورهای همکاری این تفاهم نامه شامل تکمیل و تجهیز طرح های نیمه تمام تملک دارایی های سرمایه ای فرهنگی و هنری آذربایجان شرقی و توسعه فعالیت های دینی، فرهنگی و هنری در حوزه های مختلف با لحاظ تبریز 2018 است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، توسعه آموزش و تقویت زیرساخت های فرهنگی و هنری استان و توجه به فرهنگ و هنر اقوام استان و بهره گیری از ظرفیت های آن ها در راستای وحدت و انسجام فرهنگ ملی را از دیگر محورهای همکاری در این تفاهم نامه اعلام کرد.
محمدپور ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه متعهد به تکمیل و تجهیز تالار مرکزی تبریز با اعتبار 280 میلیارد ریال، تکمیل و تجهیز موزه هنرهای معاصر تبریز با 150 میلیارد ریال و تامین 50 درصد اعتبار مورد نیاز نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، روز ملی شعر و ادب و جایزه ادبی استاد شهریار شده است.
وی کمک سالانه 4 میلیارد ریال برای تجهیز مجتمع های فرهنگی و هنری در حال ساخت در شهرستان های اسکو، آذرشهر، کلیبر، هوراند و خداآفرین و مجموعه فرهنگی تاریخی مقبره الشعرای تبریز را از دیگر تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار کرد: از دیگر تعهدات وزارت ارشاد در این تفاهم نامه مدیریت و اجرای طرح های تحقیقاتی و انتشاراتی بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان به مبلغ 15 میلیارد ریال و انتقال برخی از رویدادهای ملی و بین المللی مرتبط با وزارت از مرکز به استان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی است.
محمدپور با بیان اینکه در این تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متعهد شده تا سالانه حداقل 10 میلیارد ریال به فعالیت های فرهنگی، هنری و دینی و انجمن های فرهنگی و هنری کمک کند، ادامه داد: برگزاری 25 امین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوان در شهریور 97 در تبریز و اختتامیه جشنواره پروین اعتصامی از بندهای این تفاهم نامه است.
وی گفت: تولید نمایش های میدانی با بهره گیری از آئین ها، بازی های نمایشی، رسوم، متل ها و مناسک اقوام ایرانی با محور تبریز 2018 و اجرای نمایش موسیقیایی اقوام ایرانی در استان از دیگر بندهای این تفاهم نامه است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، کمک به تبدیل سالن های مجتمع های فرهنگی و هنری به سالن سینما در شهرستان عجب شیر و ملکان و شهرستان های مستعد در طول دوره اجرای تفاهم نامه، برگزاری همزمان جشنواره فیلم فجر در استان و ایجاد دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در منطقه آزاد ارس از دیگر بندهای مورد تعهد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
محمدپور افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه به برگزاری هفته های فرهنگی و هنری تبریز و جشنواره استانی و یا فرامرزی مطبوعاتی با کشورهای همسایه با هدف تقویت ابعاد گردشگری تبریز و جشنواره آواها و نغمه ها به صورت بین المللی در هفته قرآن و عترت استان در سال 97 و تجهیز کانون های فرهنگی و هنری مساجد و کتابخانه های مربوطه متعهد شد.
وی حمایت از رسانه های محلی و منطقه ای با رویکرد اطلاع رسانی موضوع تبریز 2018، انتشار ویژه نامه های موثر در حوزه گردشگری تبریز و ارائه تسهیلات کم بهره به بنگاه های مطبوعاتی را از دیگر تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه اعلام کرد.
محمدپور افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه به مشارکت در تکمیل مرحله دوم طرح راه اندازی و تجهیز استودیوی ضبط آثار صوتی و تصویری قرآنی تبریز به مبلغ 2 میلیارد ریال، حمایت از فعالیت های قرانی در سال 97 به مبلغ 6 میلیارد ریال و افزایش سهم حمایت از فعالیت های قرآنی وزارت مذکور نسبت به سال 96 به میزان 60 درصد متعهد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شامگاه چهارشنبه هفته گذشته تا ظهر روز شنبه در آذربایجان شرقی بود.
سیدعباس صالحی در سفر 3 روزه به آذربایجان شرقی در شورای اداری و نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان شرکت و از طرح های در حال احداث در حوزه فرهنگ و هنر دیدن و از دانشگاه هنر اسلامی برای آشنایی با ظرفیت های این مرکز علمی و دانشگاهی بازدید کرد.
وی همچنین با اعضای هیات مدیره بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در خانه پروین اعتصامی دیدار و با سفر به شهرستان اهر در نشست فعالان فرهنگی، هنری و ادبی منطقه ارسباران، نشست شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی و نشست مطبوعاتی با جمعی از نمایندگان رسانه های آذربایجان شرقی شرکت کرد.
خبرنگار: پرویز بابائی ** انتشار دهنده: رستگار
8023/6183انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید