خانه / دسته‌بندی نشده / جمع آوری مایع آمنیوتیک محقق شد

جمع آوری مایع آمنیوتیک محقق شدبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، مدارک در حال افزایشی وجود دارد که نشان می دهند مایع آمنیوتیک منبع با ارزشی از مواد بیولوژیکی از جمله سلول های بنیادی با پتانسیل استفاده در سلول درمانی و پزشکی ترمیمی است.
اکنون گروهی از محققان و پزشکان بیمارستان لوند سوئد یک روش چند مر حله ای برای جمع آوری مایع آمنیوتیک ابداع کرده اند که شامل یک ابزار منحصر به فرد جمع آوری و روش های جدید جمع آوری سلول و پردازش است. این روش اجازه می دهد که مایع آمنیوتیک به گونه ای بی خطر جمع آوری شود.
این روش جدید در تلفیق با زایمان های سزارین که دوره جنینی کاملی دارند مورد استفاده قرار می گیرد و از آنجایی که هر سال میلیون ها جراحی سزارین در جهان صورت می گیرد، بنابراین پتانسیل استفاده از ذخیره بهره برداری نشده از سلول های بنیادی و مولکول های با ارزش زیست فعال را در مایع اطراف جنین میسر می سازد.
این ابزار جمع آوری که با پلاستیک های زیست خنثی و فناوری های چاپ سه بعدی ساخته شده است امکان جمع آوری ملایم و استریل حجم زیادی از مایع آمنیوتیک را فراهم می کند.
محققان نشان دادند که با استفاده از این دستگاه می توان تا یک لیتر مایع آمنیوتیک را در جراحی های سزارین که دوره جنینی کاملی دارند، جمع آوری کرد. این جمع اوری بطور متوسط 90 ثانیه رویه جراحی را طولانی تر می کند و برای مادر و نوزاد خطری ندارد.
مایع جمع آوری شده حاوی سلول های خاص با پتانسیل بالای درمانی است. اما نوع سلولی که این دستگاه تصفیه می کند سلول های بنیادی مزانشیمی نامیده می شوند که برای بیماری های سیستم ایمنی و التهابی به عنوان مثال بیماری قلبی عروقی، دیابت وآرتریت پتانسیل درمانی دارند.
علمی**2038**1440
مترجم: درنا محمدیان** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
ttps://telegram.meانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید