خانه / دسته‌بندی نشده / حال « آرزو » خوب است

حال « آرزو » خوب استبه گزارش روز شنبه روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، طبق جدیدترین پایش صورت گرفته توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست، ردپای پلنگ رودسر در منطقه جنگلی جواهردشت نشان دهنده حضورش در این منطقه است.
این روابط عمومی یادآور شد: گزارش های مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان از نتیجه پایش های مکرر با ردیاب دستی و دریافت مجدد سیگنال پلنگ رودسر و همچنین مشاهده سرگین و بقایای لاشه شکار شده توسط پلنگ در نقاط مختلف منطقه حفاظت شده جنگلی جواهردشت حکایت از سلامت و توانایی پلنگ در شکار کردن و گسترش قلمروی آن دارد.
پلنگ آسیب دیده سجیدان رودسر پس از حدود 11 ماه تیمار، چهاردهم آبان امسال به آغوش طبیعت برگشت. این پلنگ در سجیدان رودسر منطقه زیستی قبلی خود رها شد.
مدیرکل محیط زیست استان گیلان در این باره گفت: این گونه با ارزش دی ماه سال گذشته با گرفتار شدن در تله سیمی روستاییان به شدت آسیب دیده بود به نحوی که پزشکان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران از درمان آن عاجز بودند.
قربانعلی محمدپور ادامه داد: با پیگیری دوستداران محیط زیست و اهتمام مسئولان اداره کل محیط زیست گیلان، معدوم سازی این گونه با ارزش منتفی شد و در یک کلینیک خصوصی در تهران، تحت عمل های مختلف جراحی قرار گرفت و با مراقبت های شبانه روزی، بتدریج سلامت اولیه خود را باز یافت.
پلنگ ، جانوری از خانواده گربه‌سانان و کوچک‌ترین حیوان در میان سه گربه بزرگ است که شیر و ببر دو عضو دیگر آن هستند. زیستگاه پلنگ در گذشته از آفریقای جنوبی تا شبه جزیره کره را در بر می‌گرفت و این جانور در سراسر آفریقا و جنوب آسیا پراکنده بود اما تخریب زیستگاه و شکار، قلمرو این حیوان را به شدت کاهش داد و امروزه بیشترین تراکم پلنگ‌ها در جنوب صحرای آفریقاست.
اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست این حیوان را با توجه به کاهش جمعیت و کاهش محدوده زندگی آن، در فهرست گونه‌های در مرز تهدید به انقراض قرار داده اما با همه این شرایط ، جمعیت پلنگ‌ها از دیگر گونه‌های خویشاوند خود یعنی شیر، ببر و جگوار بیشتر است و وضعیت حفاظتی بهتری دارد.
پلنگ از گونه های با ارزش و در معرض انقراض در گیلان است و براساس پیش بینی ها 30 تا 35 قلاده از آن در جنگل های این استان زندگی می کنند.
خبرنگار : نصراله ابراهیمی ** انتشار دهنده: امیرحسین کبیری
6070 /6030انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید