خانه / دسته‌بندی نشده / حمایت از 12 طرح زیست فناوری در آذربایجان شرقی

حمایت از 12 طرح زیست فناوری در آذربایجان شرقیبه گزارش ایرنا، مصطفی قانعی روز چهارشنبه در ستاد زیست فناوری آذربایجان شرقی در تبریز افزود: در حال حاضر شرکت های دانش بنیان آنقدر توان مالی ندارند که بتوانند در اجرای طرح ها ریسک کنند، بنابراین ستاد، حمایت های لازم را برای توسعه زیست فناوری از شرکت های دانش بنیان فراهم می کند تا شرکت ها خطرپذیری را قبول کرده و وارد این عرصه شوند.
وی ادامه داد: حوزه زیست فناوری ضمن حرکت در مسیر اقتصاد دانش بنیان و ایجاد اشتغال، بهترین بستر برای سرمایه گذاری، ثروت آفرینی و سودآوری است.
قانعی با اشاره به اینکه صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری در این ستاد ایجاد شده است، گفت: از آنجا که زیست فناوری در دنیای نوین امروز، نقش مهم و ارزنده ای ایفا می کند و در بخش های نظیر کشاورزی، علوم آزمایشگاه، اقتصاد، پزشکی وجود دارد، لازم است همگام با دیگر کشورها در این سمت و جهت حرکت کنیم.
مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی نیز در این نشست گفت: باید از امکاناتی که در این حوزه تعریف شده، بهره مند شویم، ولی متاسفانه تاکنون دانشگاه های استان نتوانسته اند از آن استفاده کنند.
علی جهانگیری افزود: مطالعه، ارزیابی و بررسی های ویژه از نظر فنی قبل از اجرای طرح همان مدیریت ریسک است که برای موفقیت شرکت های دانش بنیان بسیار مهم می باشد.
وی اظهار کرد: از یک هزار و 500 طرح فناورانه در آذربایجان شرقی بیش از 70 طرح در حوزه بیوتکنولوژی در پنجمین نمایشگاه ربع رشیدی حضور داشتند که از این تعداد 12 طرح مراحل پژوهشی و گرفتن مجوزها را طی کرده و آماده تجاری سازی است.
جهانگیری با اشاره به حمایت های ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بدین وسیله بسیاری از طرح ها به نتیجه خواهند رسید و اشتغال و ارزش و افزوده ایجاد می کنند.
به گزارش ایرنا، واژهٔ زیست‌فناوری (بیوتکنولوژی) نخستین بار در سال 1919 از سوی کارل ارکی (Karl Ereky) به مفهوم استفاده از سیستم های زنده و ارگانیسم ها برای توسعه یا تولید محصولات یا هر گونه کاربرد تکنولوژیکی که از سیستم های بیولوژیکی، موجودات زنده یا مشتقات آن استفاده می کند تا محصولات یا فرآیندهای خاصی را ایجاد یا اصلاح کند، استفاده شد.
به طور کلی هر گونه کنش هوشمندانه بشر در آفرینش، بهبود و عرضه فراورده‌های گوناگون با استفاده از جانداران، به ویژه از طریق دستکاری آن‌ها در سطح مولکولی در حیطه زیست‌فناوری، قرار می‌گیرد.
خبرنگار: مینا بازگشا**انتشار: عزیزی راد
6120/518انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید