خانه / اخبار روز / درک چگونگی پخش کروناویروس با حضور ۴۰۰۰ هوادار موسیقی در آلمان

درک چگونگی پخش کروناویروس با حضور ۴۰۰۰ هوادار موسیقی در آلمان

به گزارش گاردین، دانشمندان آلمانی قصد دارند ۴۰۰۰ طرفدار موسیقی پاپ را به وسایل ردیابی و بطری‌های ضدعفونی‌کننده از جنس فلورسنت مجهز کنند تا تصویری واضح‌تر از چگونگی جلوگیری از پخش کووید-۱۹ در کنسرت‌های بزرگ سرپوشیده را فراهم کنند.

ازآنجاکه اجتماعات گسترده فرهنگی در سراسر جهان برای پیش‌بینی برنامه‌های آینده در انتظار باقی‌ماندند، محققان در شرق آلمان در حال جذب داوطلبانی برای “آزمایش کروناویروس” با خوانندگی آهنگسازی مشهور هستند که در ۲۲ آگوست در یک استادیوم سرپوشیده در شهر لایپزیگ برگزار می‌شود.

شرکت‌کنندگان در سنین ۱۸ تا ۵۰ ساله، دستگاه‌های کوچک “ردیاب تماس” را روی زنجیری در اطراف گردن خود می‌پوشند که سیگنال‌هایی را در فواصل پنج ثانیه منتقل و اطلاعات مربوط به حرکات و نزدیکی هر شخص را با سایر شرکت‌کنندگان جمع‌آوری می‌کند.

در محل کنسرت، از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود که دست خود را با ضدعفونی‌کننده فلورسنت ضدعفونی کنند. این ضدعفونی‌کننده به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که نه‌تنها لایه‌ای برای محافظت ایجاد می‌کند، بلکه به دانشمندان این امکان را می‌دهد که محل‌های آلوده به ویروس را با نور ماوراءبنفش مشخص کنند و سطوحی که انتقال از آن زیاد صورت می‌گیرد را شناسایی کنند.

بخارهای حاصل از دستگاه تولید مه، به تجسم پخش احتمالی کروناویروس از طریق آئروسل‌ها کمک می‌کنند. دانشمندان سعی می‌کنند از طریق مدل‌های رایانه‌ای این انتشار را پیش‌بینی کنند.

هزینه‌ای معادل بر ۹۹۰ هزار یورو برای این پروژه هزینه خواهد شد. برگزارکنندگان این پروژه می‌گویند که هدف شناسایی چارچوبی برای چگونگی برگزاری بزرگترین رویدادهای فرهنگی و ورزشی بدون ایجاد خطر برای جمعیت پس از ۳۰ سپتامبر است.

درحالی‌که برخی از ایالت‌های آلمان، مانند ساکسونی و براندنبورگ، محدودیت‌های فاصله اجتماعی را در اجتماعات کوچک برداشته‌اند، اما هنوز اجتماعات بزرگتر از ۱۰۰۰ نفر حداقل تا انتهای آگوست اجازه برگزاری مراسم ندارند.

استفان موریتز، متخصص بیماری‌های عفونی بالینی در دانشگاه هاله ویتنبورگ آلمان و سرپرست این تحقیق گفت: “ما در تلاش برای یافتن راهی هستیم تا دریابیم چگونه افراد را بدون ایجاد خطر در یک سالن سرپوشیده جمع کنیم”.

در این آزمایش داوطلبان باید هنگام ورود به کنسرت آزمایش تست منفی کرونای خود را که ۴۸ ساعت قبل گرفته‌شده را به مسوول درب ورودی تحویل دهند در غیر این صورت از ورود آنان جلوگیری می‌شود.

یک ماسک دریچه‌دار به همراه مواد ضدعفونی‌کننده به هر شرکت‌کننده داده می‌شود. درحالی‌که برگزارکنندگان می‌گویند این اقدامات خطر ابتلا به ویروس  را در کنسرت بسیار کم می‌کند، اما هشدار می‌دهند که ۱۰۰ درصد حفاظت نیز نمی‌تواند تضمین شود.

در محل برگزاری کنسرت لایپزیگ، قرار است مخاطبان به‌جای دو ورودی اصلی از هشت ورودی وارد شوند و صندلی‌ها یک‌درمیان برای رعایت فاصله مسدود خواهد شد و تنها تعداد مشخصی تماشاگر بر اساس یکی از سه طرح پیش بینی شده مجاز به ورود به مکان برگزاری با ظرفیت ۱۲ هزار نفر هستند و در فاصله یک و نیم متری از یکدیگر قرار می‌گیرند.

دانشمندان امیدوارند تا نتایج این تحقیق را در اوایل اکتبر ارائه دهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید