خانه / دسته‌بندی نشده / رشد استارتاپ‌ها زمینه‌ساز تحقق اقتصاد دانش‌بنیان است

رشد استارتاپ‌ها زمینه‌ساز تحقق اقتصاد دانش‌بنیان استبه گزارش گروه علمی ایرنا سورنا ستاری در آئین یلدای کارآفرینان استارتاپی که با حضور جمعی است صاحبان کسب و کارهای نوآور و استارت آپی ایران برگزار شد، گفت:عملکرد استارتاپ های ایران در چند سال اخیر نشان داده است راه این اکوسیستم برای رفاه و آبادانی کشور باز شده است.
بنابر اعلام روز پنج شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری او مهمترین ضرورت تحول اقتصاد کشور را شکل گیری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری در کشور دانست و افزود: لازمه تحقق اقتصاد دانش بنیان و جامعه استارتاپی، ایجاد زیست بوم کارآفرینی است آنچه که در این حوزه می توانند ساختار اقتصادی را شکل دهد حرکت هماهنگ و رو به جلوی تمامی بخش های این زیست بوم است.

**ضرورت یکپارچگی و هماهنگی جامعه استارتاپی
رئیس بنیاد ملی نخبگان همچنین با اشاره به این‌که مهمترین بازیگر میدان اقتصاد دانش بنیان کشور صاحبان کسب و کارهای استارتاپی و دانش بنیان هستند گفت: تلاش برای بهبود محیط کسب و کار دانش بنیان به یکپارچگی، هماهنگی و درک مشترک صاحبان استارتاپ ها وابسته است و در این صورت است که زیست بوم کارآفرینی و نوآوری در مسیر توسعه و پیشرفت حرکت می‌کند.
ستاری گفت: شکل‌گیری و فعالیت انجمن صنفی استارتاپی می‌تواند به حل چالش‌های فعالان این حوزه و یکپارچگی برای کمک به تقویت زیست بوم کارآفرینی و نوآوری کمک کند.
وی با اشاره به اینکه حضور بخش خصوصی در عرصه اقتصاد دانش بنیان می‌تواند زمینه‌ساز از میان برداشته شدن انحصار ها و موانع فراروی استارتاپ ها شود افزود: با توجه به ساختار اقتصاد نفتی که ساز و کارهای دست و پاگیر برای راه اندازی کسب و کار با چالش‌های متعددی مواجه هستند، جهت گیری صحیح به سمت اصلاح اقتصاد یاد شده با اعتماد داخلی فعالان این عرصه محقق می شود.
ستاری با تاکید براینکه، حضور تعدادی از استارتاپ ها در بازار بورس کشش خوبی را در این بازار ایجاد کرده است، افزود:افزایش سهام و بالارفتن میزان ارزش افزوده این شرکت‌ها می‌توانند انگیزه لازم را در بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این عرصه پر ظرفیت ایجاد کند.

**آمادگی دانشگاه‌ها برای شکل‌گیری محیط مساعد کسب و کار نوآور
رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری با اشاره تغییر حرکت دانشگاه‌ها به سوی حمایت از استارتاپ‌ها گفت: دانشگاه‌ها در حال بدل شدن به یک محیط کسب و کار مساعد برای کسب و کارهای خلاق است و به تدریج آموخته‌اند که برای کسب درآمد به دولت متکی نباشند.
ستاری اظهارکرد: در حال حاضر بیش از 280 شرکت استارتاپی اطراف دانشگاه صنعتی شریف، مشغول فعالیت‌ هستند که 5300 نفر را به کار مشغول کرده‌اند این امر نشان می‌دهد زمینه تبدیل شدن محیط پیرامونی دانشگاه‌ها به یک محیط مساعد برای کسب و کار دانش‌بنیان در حال محقق شدن است.
در ادامه این آئین که باحضور رئیس انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر ایران همراه بود، از دو فعال برتر حوزه استارتاپی تقدیر و به نمایندگی از جامعه کارآفرینان استارتاپی، با اهدای تندیس این مراسم از معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به پاس حمایت از کسب و کارهای استارتاپی نیز قدردانی شد.
علمی ** 1836 **1823
تنظیم: یوسف درویشی ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید