خانه / دسته‌بندی نشده / رشد سریع غلات امکان‌پذیر شد

رشد سریع غلات امکان‌پذیر شدبه گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، محققان به منظور تسریع رشد غلات از نورهای مصنوعی تشدید شده و شرایط محیطی بهبود یافته در گلخانه استفاده کردند. این تکنیک امکان یک دوره کامل کشت گندم را تنها در مدت 8 هفته فراهم کرد. بدین ترتیب محققان می‌توانند در هر سال 6 نسل گندم تولید کنند. این شیوه امکان انجام تحقیقات را با سرعت چندین برابر فراهم می‌کند.
تولید غلات با ارزش غذایی بیشتر و مقاومت بالاتر یکی از چالش‌های جهانی امروز محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر تولید گونه‌های ترکیبی جدید از غلات که با شرایط محیطی و نیازهای غذایی مردم هر منطقه متناسب باشند، دغدغه اصلی محققان این حوزه بوده است. تولید چندین نسل از غلات در یک دوره زمانی کوتاه، امکان تولید گونه‌های جدید و آزمایشات ژنتیکی را به منظور شناسایی مناسب‌ترین گونه‌های گیاهی برای شرایط آب و هوایی مختلف فراهم می‌کند.
در این شیوه تولید غلات از لامپ‌های LED برای تسریع فتوسنتز استفاده شده و محیط کشت محصولات به گونه‌ای کنترل شده است که زمان رشد غلات، روزانه به 22 ساعت می‌رسد. این شیوه قابلیت توسعه برای استفاده در گلخانه‌های بزرگ را نیز دارد.
فناوری کشت سریع غلات در کنار سایر فناوری ها از جمله فناوری ویرایش ژن CRISPR امکان دستیابی سریع به نتایج نهایی در تحقیقات علمی را فراهم می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Plants منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده کاشانی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید