خانه / دسته‌بندی نشده / رویدادهای نجومی اولین ماه زمستان 96

رویدادهای نجومی اولین ماه زمستان 96با شروع فصل زمستان، طولانی تر شدن شب ها فرصت مناسبی را برای مشاهده بهتر پدیده های زیبای آسمانی و عکاسی از آنها برای دوستداران آسمان فراهم می شود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، اظهار کرد: امروز سه شنبه 5 دی، ماه در ساعت 12:50 دقیقه ظهر به وضعیت تربیع اول رسید، بنابراین در شامگاه این روز ماه تربیع اول طلوع و قابل مشاهده خواهد بود.
مهندس ‘مسعود عتیقی’ ادامه داد: یکشنبه 10 دی ساعت 3:55 دقیقه بامداد، ستاره دبران ( چشم گاو) 0.7 درجه جنوب ماه در وضعیت نزدیک به بدر قرار می گیرد و در برخی مناطق این ستاره پشت ماه پنهان خواهد شد(اختفاء).
وی افزود: دوشنبه 11 دی ساعت 23:30 دقیقه، سیاره تیر با 22.7 درجه جدایی با خورشید در بیشترین کشیدگی غربی خود قرار خواهد گرفت و با بیشترین ارتفاع بهترین شرایط را برای رصد صبحگاهی خواهد داشت.

***دومین ابر ماه سال 96
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به این که در ساعت 5:54 دقیقه بامداد سه شنبه 12 دی، ماه کامل می شود، گفت: این در شرایطی است که ساعت 1:24 دقیقه بامداد این تاریخ، ماه نزدیکترین فاصله را با زمین خواهد داشت و در آن هنگام ماه در فاصله 356 هزار و 566 کیلومتری زمین قرار گرفته و 14 درصد بزرگتر از ماه کامل در حالت معمولی دیده می شود زیرا در کمترین فاصله با زمین قرار دارد. و به همین دلیل به آن ابر ماه یا سوپرمون supermoon گفته می شود.
عتیقی خاطرنشان کرد که این ابرماه دومین ابرماه سال جاری است و در سراسر ایران با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود.
وی ادامه داد: چهارشنبه 13 دی ساعت 9:30 صبح این روز زمین به حضیض خورشیدی (کمترین فاصله با مهر تابان) خواهد رسید به طوری که 0.98 AU با خورشید فاصله خواهد داشت. AU یک واحد نجومی و نزدیک به 150 میلیون کیلومتر است.
عتیقی افزود: همچنین ساعت 23:20 دقیقه این شب خوشه کندوی عسل 2.3 درجه شمال ماه قرار می گیرد. در ضمن ساعت 23:30 دقیقه همین شب بارش شهابی کوادرانتی به اوج می رسد و تا بامداد پنجشنبه 14 دی این بارش در بهترین زمان اوج خود با 40شهاب در ساعت ادامه داد.
با این حال عتیقی تاکید کرد که متاسفانه به دلیل نور زیاد ماه پس از بدر مشاهده این تعداد شهاب دور از انتظار است.
وی ادامه داد: همچنین پنجشنبه 14 دی، ماه ساعت 11: 18 دقیقه به گره صعودی رسیده و بالای مدار زمین قر ار می گیرد و جمعه 15 دی ساعت 10:54 دقیقه صبح، ستاره دل شیر (قلب الاسد) 0.9 درجه جنوب ماه پس از بدر قرار دارد و در برخی مناطق عبور خراشان (مماس با ماه) از کنار ماه داشته و چه بسا پشت ماه نیز پنهان گردد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: یکشنبه 17 دی علاقمندان به رویدادهای آسمانی همنشینی بسیار نزدیک سیاره سرخ بهرام (مریخ) را با غول گازی سامانه خورشیدی سیاره برجیس ( مشتری) در بامداد این روز و قبل از روشنایی هوا در افق شرقی محل سکونت خود می توانند مشاهده کنند.
عتیقی ادامه داد: سه شنبه 19 دی نیز ساعت 1:55 دقیقه بامداد، ماه به وضعیت تربیع آخر می رسد و در ساعت 9:30 دقیقه صبح سیاره ناهید به مقارنه بیرونی رسیده و در سمت دیگر خورشید نسبت به زمین قرار می گیرد و مدت ها طی شب های قبل و بعد از آن قابل مشاهده نخواهد بود.
وی افزود: بدیهی است پس از طی چند روز ملکه آسمان (ناهید) مهمان آسمان شامگاهی خواهد شد.

***مثلث همنشینی مه و مشتری با بهرام
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: پنجشنبه 21 دی، ساعت 9:29 دقیقه صبح همنشینی مه و مشتری با جدایی 4.3 درجه را شاهد خواهیم بود (که در این فاصله برجیس در جنوب ماه دیده می شود) درضمن ساعت 13:33 دقیقه همین روز سیاره سرخ بهرام 4.6 درجه جنوب ماه قرار می گیرد بنابراین در بامداد این روز، ماه و مشتری با همراهی سیاره بهرام یک مثلث زیبا را در آسمان صبحگاهی آسمان خلق می کنند.
عتیقی ادامه داد: شنبه 23 دی ساعت 11:30 دقیقه صبح سیاره های تیر و کیوان 0.7 درجه با هم جدایی می سازند بنابراین برای مشاهده و عکاسی از این همنشینی، بامداد این روز قبل از روشنی هوا فرصت مغتنمی است.
وی افزود: دوشنبه 25 دی ساعت 5:40 دقیقه صبح هلال زیبای صبحگاهی به اوج مداری خود خواهد رسید و در آن هنگام 406 هزار و 461 کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت. همچنین ساعت 5:43 دقیقه این بامداد سیاره حلقه بر گردن کیوان 2.6 در درجه جنوب هلال، به رنگ زرد و به شکل یک جرم ستاره مانند مشاهده می شود؛ در همین زمان سیاره تیر با جدایی حدود 3.5 درجه جنوب هلال ربیع الثانی قرار دارد.
عتیقی با اشاره به این که هلال ماه آدرس خوبی برای مشاهده غزال تیز پای سامانه خورشیدی سیاره تیر است، خاطر نشان کرد: شاید این صبحگاه آخرین فرصت وداع با کمان ابروی آسمانی باشد.
عتیقی ادامه داد: چهارشنبه 27 دی با نو شدن ماه در ساعت 5:47 دقیقه بامداد این روز، طولانی ترین ماه قمری قرن 21 نیز پایان می یابد. در شامگاه این روز با وجود برخی ضوابط علمی نامناسب احتمال رویت هلال جمادی الاول 1439 در کشور بسیار ضعیف است.
وی افزود: ماه پنجشنبه 28 دی ساعت 17:58 دقیقه این تاریخ به گره نزولی می رسد و در ضمن شامگاه این روز فرصت مناسبی برای مشاهده هلال جمادی الاول با چشم غیر مسلح است.
رییس انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به تلاش حدودا دو دهه ای این انجمن برای ارائه آموزش های کاربردی در کنار آموزه های تئوری به علاقمندان اعلام کرد: این انجمن آماده است عکس ها و گزارش های علمی علاقمندان را در کانال تلگرامی و وبگاه خود منعکس کند.
علمی**2038**
خبرنگار: درنا محمدیان*انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
ttps://telegramانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید