خانه / دسته‌بندی نشده / ساییدگی زانو از شایعترین بیماری های اسکلتی- عضلانی ایرانیان

ساییدگی زانو از شایعترین بیماری های اسکلتی- عضلانی ایرانیانبه گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران، دکتر علیرضا اشرف در آستانه برگزاری این گنگره ساییدگی زانو را جزو یکی از شایعترین بیماری های اسکلتی- عضلانی ایرانی ها دانست و افزود: ایرانی ها به دلیل سبک غلط نشستن از جمله چهار زانو و دو زانو همواره در معرض ابتلا به ساییدگی زانو هستند.
وی ادامه داد: علاوه بر این استاندارد نبودن سرویس های بهداشتی ایرانی که افراد را مجبور به چهار زانو نشستن می کند، عاملی برای تشدید بروز این بیماری است.
استاد و مدیر گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه نشستن چهار زانو 9 برابر وزن کل بدن به زانوها فشار وارد می کند، یادآور شد: همه مردم باید سبک صحیح نشستن را بیاموزند و به شدت از نشستن به مدل چهار یا دو زانو خودداری کنند.
وی افزود: افراد علاوه بر رعایت سبک نشستن با نرمش صحیح زانوها می توانند از بروز ساییدگی زانو پیشگیری کنند.
اشرف با تاکید بر اینکه اصول نرمش زانو باید توسط متخصصان طب فیریکی به مردم آموزش داده شود، تصریح کرد: افراد در مراحل اولیه می توانند با بالا نگه داشتن زانو به مدت 10 ثانیه به فاصله 20 سانتی از سطح بدن، زانوهای خود را نرمش دهند.
دبیر علمی بیست و یکمین کنگره بین المللی طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: ساییدگی زانو قابل درمان نیست و افراد صرفا با رعایت موارد فوق می توانند از بروز آن پیشگیری کنند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: داروهایی که برای بیماران مبتلا به ساییدگی زانو تجویز می شود، صرفا جنبه کنترل کننده درد را دارد و در درمان قطعی آن نقشی ندارد.
اشرف خاطرنشان کرد: به هیچ روشی نمی توان‌ مفصلی راکه دچار ساییدگی شده است، به حالت اولیه بازگرداند.
بیست و یکمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران از 27 تا 29 دی ماه در سالن همایش های رازی برگزار می شود. در این کنگره میهمانان خارجی از کشورهای آمریکایی و اروپایی برای ایراد سخنرانی حضور خواهند داشت.
علمی**1834
تنظیم: ناهید شفیعی**انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید