خانه / دسته‌بندی نشده / سرطان تا 15 سال آینده به اولین عامل مرگ در ایران تبدیل می شود

سرطان تا 15 سال آینده به اولین عامل مرگ در ایران تبدیل می شوددکتر حسین فودازی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: درحال حاضر سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می شود ولی پیش بینی ها نشان می دهند تا سال 2030 یعنی حدود 15 سال دیگر سرطان به اولین عامل مرگ در کشور ما تبدیل خواهد شد که این مساله چند علت مهم دارد.
وی گفت: به طور کلی سرطان یک بیماری چندعاملی است که این علل به دو دسته ژنتیکی و محیطی تقسیم بندی می شوند؛ علت اصلی حدود 30 درصد سرطان ها ژنتیک و عوامل توارثی است اما بیش از 70 درصد سرطان ها دارای علل محیطی هستند؛ این عوامل محیطی شامل مواد آلاینده زیست محیطی، مصرف دخانیات و مواد تدخینی و چاقی و کم تحرکی در اثر زندگی ماشینی است.
فودازی افزود: در کشور ما دو علت مهم افزایش میزان ابتلا به سرطان این است؛ هرم جمعیتی و سنی از حالت جوانی دهه های 70 و 80 درحال رسیدن به هرم سنی میانسالی در دهه 90 است و از آنجایی که شیوع سرطان معمولا در سنین میانسالی بیشتر می شود، رشد سنی جمعیت کشور می تواند یکی از دلایل مهم این افزایش باشد.
وی ادامه داد: زندگی ماشینی و عوامل محیطی ذکر شده نیز به عنوان دومین عامل، احتمال ابتلا به سرطان را در کشور ما و کشورهای درحال توسعه افزایش داده است.
فودازی اظهار کرد: در کشور ما بحث خودمراقبتی و خودآگاهی برای مراقبت از سلامت به خوبی تبیین نشده است، مردم به این مساله اهمیت کافی نمی دهند و تنها در صورتی که دچار مشکل شوند، به پزشک مراجعه می کنند؛ مثلا زنان وقتی توده ای در سینه لمس کردند یا اینکه افراد وقتی دچار دفع خون در ادرار می شوند و سرفه های طول کشنده دارند به پزشک مراجعه می کنند در حالی که باید با معاینات دوره ای پیش از بروز این علائم، بیماری احتمالی را شناسایی و درمان را آغاز کرد.
وی افزود: با این حال اگر افراد با علائمی مانند علائم ذکر شده مواجه شدند، باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنند تا مراحل تشخیصی و درمانی به موقع آغاز و از پیشرفت بیماری پیشگیری شود؛ درصورتی که در جامعه به سلامت اهمیت داده شود، بیماری های بدخیم در مراحل اولیه کشف می شوند و بیماریابی خوبی می تواند صورت گیرد و اگر تشخیص به موقع صورت گیرد، منجر به درمان قطعی خواهد شد.

** 70 درصد سرطان ها قابل درمان قطعی
دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران تاکید کرد: حدود 70 درصد سرطان ها قابل درمان قطعی هستند اما شرط آن تشخیص به موقع، مراجعه به متخصص مربوط و درمان صحیح است؛ هرگاه صحبت از درمان سرطان می شود، تصور افراد معطوف به شیمی درمانی می شود درحالی که شیمی درمانی تنها درمان سرطان نیست.
فودازی گفت: درمان سرطان چندوجهی است؛ مهمترین این درمان ها شامل جراحی است که در راس روش های درمانی قرار دارد و درمان قطعی حدود 40 درصد موارد سرطان از طریق جراحی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: حدود 40 درصد موارد ابتلا به سرطان نیز با رادیوتراپی درمان قطعی می شوند و در نهایت شیمی درمانی است که تنها 20 درصد درمان سرطان را شامل می شود.
فودازی خاطرنشان کرد: به طور کلی مجموعه ای از این روش ها در درمان سرطان به کار می رود که اگر به موقع انجام شود موثر خواهد بود، فرد دوره درمان را طی کرده و به چرخه زندگی بازمی گردد.
وی به مشکلات اجتماعی ناشی از سرطان نیز اشاره کرد و گفت: سرطان از منظر اجتماعی نیز بسیار حائز اهمیت است زیرا یک بیماری پرهزینه است و بار مالی آن بر نظام سلامت کشور و بر دوش خانواده ها سنگینی می کند.
فودازی با یادآوری اینکه این بیماری هرچه در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده شود، درمان های پرهزینه تر، سخت تر، پیچیده تر و کم اثرتری خواهد داشت، اظهار کرد: مشکلاتی مانند بیکاری ناشی از ازکارافتادگی و مشکلات خانوادگی ناشی از ضعف اقتصادی نیز از دیگر مسائلی است که در پی بروز سرطان می تواند گریبانگیر بیماران شود.

** تاثیر امواج در بروز سرطان
متخصص آنکولوژی رادیوتراپی و سرطان شناسی درخصوص تاثیر امواج در بروز سرطان ها گفت: در مورد امواج ماهواره، موبایل، پارازیت ها و امواج مایکروویو تحقیقات زیادی انجام شده اما هنوز نتیجه مشخص و دقیقی وجود ندارد؛ در برخی موارد گفته می شود که مواجهه طولانی مدت با امواج پارازیت ها می تواند، احتمال سقط جنین یا مواردی مانند سردردهای عصبی را زیاد کند اما در مورد تاثیر آنها در مورد بروز سرطان قطعیتی وجود ندارد و نیاز به مطالعات طولانی مدت دارد.

** تاثیر قطعی آلودگی هوا در بروز سرطان های ریه و خون
فودازی گفت: تاثیر آلودگی هوا در افزایش احتمال بروز سرطان های تنفسی اثبات و قطعی شده است زیرا در آلودگی هوا در اثر ترکیب بنزن و آروماتیک ها موادی ایجاد می شود که احتمال بروز انواع سرطان ها مانند سرطان های دستگاه ریوی و خون را افزایش می دهند.
وی با تاکید دوباره بر لزوم پیشگیری از رشد روزافزون سرطان در کشور، افزود: تاثیر آلودگی که در شهرهای صنعتی و بزرگ وجود دارد، بر سلامت افراد جامعه در سال های آینده مشخص خواهد شد.
علمی**1834**1440
خبرنگار: ناهید شفیعی ** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید