خانه / دسته‌بندی نشده / شناسایی میکروب‌ها در فضا برای اولین بار

شناسایی میکروب‌ها در فضا برای اولین باربه گزارش روز سه شنبه گروه اخبارعلمی ایرنا از ساینس دیلی، هرجا که انسان‌ها زندگی می‌کنند، میکروب‌ها نیز وجود دارند. این یک واقعیت است که انسان به هرچه که دست بزند آن را آلوده به میکروب می‌کند. بنابراین صدها کیلومتر بالاتر از سطح زمین و در ایستگاه فضایی نیز میلیاردها باکتری مختلف به حیات خود در کنار انسان‌ها ادامه می‌دهند.
شناسایی این میکروب‌ها برای فضانوردان اهمیت بالایی دارد و امکان تشخیص بیماری‌ها، درک نحوه بقای این موجودات در میکروجاذبه و حتی شناسایی حیات فرازمینی را (در صورت وجود) فراهم می‌کند. تاکنون تنها راه شناسایی میکروب‌های ایستگاه فضایی این بود که نمونه آن‌ها را به زمین ارسال کنند تا مورد آزمایش قرار گیرند.
اما اکنون با اجرای پروژه Gene in Space-3 امکان شناسایی میکروب‌ها با بررسی ساختار ژنتیکی آن‌ها در فضا فراهم شده است. این کار در یک فرآیند دومرحله‌ای انجام می‌شود. در مرحله اول میکروب‌ها جمع‌آوری شده و با استفاده از تکنیک واکنش زنجیره‌ای پلیمراز نمونه دی ان ای آن‌ها تکثیر می‌شود. در مرحله دوم میکروب‌ها با استفاده از تجهیزات ویژه‌ای شناسایی می‌شوند.
با توجه به این که قابلیت بقای میکروب‌ها در فضا به اثبات رسیده و میکروب‌های زنده در خارج از ایستگاه فضایی شناسایی شده‌اند، امکان شناسایی این میکروب‌ها در فضا و تشخیص این که از میکروب‌های زمینی هستند یا ریشه فرازمینی دارند، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. تا کنون تمامی میکروب‌های شناسایی شده در فضا ریشه زمینی داشته‌اند.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده کاشانی** انتشار:گلشنانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید