خانه / دسته‌بندی نشده / صنعت و دانشگاه چگونه آشتی می کنند؟

صنعت و دانشگاه چگونه آشتی می کنند؟به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، اولین روز از هیجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار میزبان اولین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بود.
این نشست با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدت و تجارت و معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و شماری از مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها برگزار شد.

*ارتباط صنعت با دانشگاه زنجیره چندمولفه ای است
مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست به چالش های مختلف این حوزه اشاره کرد و گفت: تمرکز دانشگاه ها بر آموزش، ناهمخوانی برنامه ها و متون درسی دانشگاه ها با مقتضیات صنعت و بازار کار، زمان بر بودن تحقیقات دانشگاهی و نبود مهارت از جمله مشکلات این زمینه است.
محمدسعید سیف راهکارها را این گونه برشمرد و افزود: بهبود ساختار پژوهشی، افزایش توان علمی و رویکرد به فناوری های نانو از جمله راهکارها برای بهبود رابطه صنعت و دانشگاه است.
سیف در ادامه زنجیره ارتباط این دو نهاد را زنجیره ای چندمولفه ای دانست و اضافه کرد: قسمت های مختلف باید درست اقدام کنند تا ارتباط به خوبی برقرار شود.
وی همچنین ساماندهی اکوسیستم ارتباط دانشگاه با صنعت را مهم دانست و یادآور شد: استفاده از ظرفیت هایی مانند کارآموزی و کارورزی، پایان نامه ها تغییر نظام پذیرش دانشجو، آیین نامه استخدام و ارتقا می تواند به بهبود زیست بوم کمک کند.
سیف با درخواست برای تشکیل کارگروه های تخصصی در دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه ها ادامه داد: این کارگروه ها می توانند با صنایع و دستگاه های اجرایی ارتباط برقرار کنند.

*فاصله در درک مشترک از نیازهای دو طرف
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست به اختلافات موجود در درک نیازهای صنعت و دانشگاه پرداخت و گفت: صنعت، دانشگاه را غیرحرفه ای می داند و معتقد است مستندات را به خوبی ارائه نمی دهند و دانشگاه، صنعت را رقابت پذیر نمی داند و زود جواب می خواهد در حالیکه پروژه های دانشگاهی زمان بر هستند.
مسعود برومند یادآور شد: عمده اقتصاد ما دولتی است و به همین دلیل نگاه دانشگاه در طرح های تحقیق و توسعه ای به بخش های دولتی است.
وی با اشاره به خالی بودن جای صنعتگران بخش خصوصی در نشست گفت: سال آینده اینطور نخواهد بود و هنر در ارائه خدمات تحقیق و توسعه به بخش خصوصی و ارتباط با صنعت در این بخش است.

*** مفهوم ارتباط صنعت با دانشگاه به سمت مدل های عملی برود
معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت نیز با ارائه گزارشی از همکاری این وزارتخانه با دانشگاه ها گفت: 9 قرارداد همکاری با دانشگاه های معتبر کشور با هدف افزایش ضریب برداشت از مخازن نفت و گاز امضا و همین امر به تاسیس 12 انستیتوی تخصصی پایین دستی منجر شده است.
حبیب الله بیطرف با اشاره به مدت 5 و 10 ساله این قراردادها در صنایع پایین دستی و بالادستی ادامه داد: این کار دشواری است زیرا برای اولین بار انجام می شود ‌و دو طرف باید مشکلات زیادی را از پیش رو بردارند.
وی تاکید کرد: از سال 92 تاکنون در مجموع 370 فقره قرارداد با 66 دانشگاه منعقد شده است و برای مدیریت و راهبری بحث تحقیق و توسعه نظام نامه پژوهش و فناوری وزارتخانه را بازنگری می کنیم.
بیطرف با اشاره به حمایت از سه هزار پایان نامه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه داد: اساتید می توانند دانشجویان را به انتخاب و انجام پایان نامه هایی ترغیب کنند که جزء نیازهای پژوهشی وزارتخانه باشد.
معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت اضافه کرد: مفهوم ارتباط صنعت با دانشگاه باید به سمت مدل های عملی برود؛ روش هایی که این ارتباط را به محصول و ثروت تبدیل کند.
وی گفت: دانشگاه باید پارادایم جدید را بپذیرند و صنایع نیز ظرفیت های دانشگاهی را باور و استفاده کنند.

*باید برای انقلاب صنعتی چهارم آماده شویم
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در اظهارات خود بر عوامل موثر بر ایجاد رابطه دو طرف اشاره کرد و گفت: توجه به باز بودن سیستم دانشگاهی به روی تحقیقات پایه و صنعتی، حمایت مالی از پژوهش های دانشگاهی، نیاز دانشگاه ها به استفاده از منابع جدید برای تامین بودجه، اعطای مدرک معتبر در مقابل کار تحقیقاتی دانشجویان در صنعت می توانند در بهبود این رابطه کمک کنند.
برات قبادیان افزود: انقلاب صنعتی دنیای دیگری است که مولفه های مختلف از جمله اینترنت اشیا، خانه های هوشمند، شهر هوشمند، داروهای نسل چهارم و…را دارد.
وی اضافه کرد: دانشگاه نسل سوم و انقلای صنعتی چهارم محصولات جدید و متنوع را پدید می آورند، رقابت پذیری و زمان‌ عرضه محصولات را کاهش داده و ایجاد مدل کسب و کار جدید و افزایش بهره وری را ممکن می کنند.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت گفت: با وجود اهمیت پژوهش در توسعه صنعت و نوآوری هر زمان بودجه ای کم می شود، پژوهش را حذف می کنند.
وی با گله گذاری از استقبال نکردن دانشگاهیان از طرح فرصت مطالعاتی در صنعت گفت: در این طرح صنعت 130 مورد پیشنهاد داده است اما تنها 30 مورد توسط دانشگاهیان استقبال شده و 2 مورد به عقد قرارداد رسیده است.
قبادیان همچنین به طرح وزارت صنعت برای بهبود رابطه صنعت و دانشگاه اشاره کرد و ادامه داد: طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) طرح تحولی در راستای انقلاب چهارم صنعتی و دانشگاه نسل سوم است.
وی گفت: یکی‌ از مهم ترین مولفه های این طرح منابع انسانی است و به عنوان یکی از بندها دانشجویان کارشناسی ارش و دکتری بعد از تحصیل باید دوره هایی را در صنایع بگذرانند.
قبادیان از مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها خواست دانشجویان و اعضای هیات علمی را برای مشارکت در این طرح ترغیب کنند.
این نشست در دو جلسه شامل جلسه اول سخنرانی های مزبور و در جلسه دوم پنل تخصصی و پرسش و پاسخ حضار از مدیران و معاونان صنعت همچنین محمدمهدی زاهدی نماینده مجلس شورای اسلامی و رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات برگزار شد‌.
هیجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار ( 22 تا 26) آذر همزمان با هفته پژوهش (21 تا 27 آذر) در محل نمایشگاه بین المللی برپاست.
روزهای این هفته با عناوین روز پژوهش، فناوری، دانش آموز و مدرسه، پژوهش، فناوری و صنعت، پژوهش فناوری ایده و خلاقیت، پژوهش، فناوری اقتصاد مقاومتی، پژوهش، فناوری و سرمایه ملی، پژوهش فناوری، مهارت و کارآفرینی و پژوهش فناوری، حوزه و دانشگاه نامگذاری شده اند.
جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر روز 27 آذر با حضور رییس جمهوری از دیگر برنامه های این هفته است.
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری* انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید