خانه / دسته‌بندی نشده / طراحی و ساخت مدل آزمایشگاهی دستگاه پخت بهینه ضایعات کشتارگاهی

طراحی و ساخت مدل آزمایشگاهی دستگاه پخت بهینه ضایعات کشتارگاهییکی از اعضای این گروه در مورد این دستگاه به خبرنگار علمی ایرنا توضیح داد: این دستگاه به نام بچ کوکر/ batch cooker برای پخت ضایعات کشتارگاهی استفاده می شود.
علی فرمنش اضافه کرد: در فرایند پخت ضایعات کشتارگاهی پارامترهای مختلفی تغییر می کنند و برای بهینه سازی این فرایند مدل کوچکی از این دستگاه ساخته ایم تا بتوانیم پارامترهای مختلف از جمله دما، سرعت همزن، فشار و زمان را کنترل کنیم تا بهترین حالت را با مصرف انرژی پایین به دست آوریم. با این دستگاه قسمت هایی که در مرغ و ماهی برای انسان قابل مصرف نیست، پخته می شود و دوباره به عنوان پودر گوشت به تغذیه مرغ و ماهی می رسد.
این محقق تصریح کرد: این دستگاه نمونه خارجی ندارد و باید در ابعاد بزرگ و صنعتی ساخته می شود؛ فعلا نمونه پایلوت را ساخته ایم تا بتوانیم شرایط فیزیکی را روی آن تغییر دهیم و نمونه صنعتی در دمای خاص، فشار خاص و سرعت همزمان مشخص کار می کند.
دانشجوی دکتری مهندسی بیوسیستم دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران در مورد میزان آمادگی این دستگاه برای تجاری سازی شدن گفت: تی آر ال/TRL دستگاه 7 تشخیص داده شده است و به نظر می رسد در موقعیت مناسبی برای تجاری سازی قرار دارد.
وی در مورد مرحله بعدی برای ساخت تولید صنعتی این دستگاه نیز افزود: معمولا محصولات در این سطح آمادگی را به مراکز رشد دانشگاه تهران ارائه می دهیم و داوری می شود و اگر خصوصیات مورد نیاز را داشته باشد، در صورت موافقت ساخته می شوند. این دستگاه با همکاری سیدسعید محتسبی و محمود امید سرانجام یافته است.

***ساخت ژرمیناتور قابل حرکت
فرمنش همچنین در مورد دیگر دستاورد گروهی از محققان این دانشکده متشکل از بهزاد نوری، سید سعید محتسبی و سیدحسن گلدانساز به نام دستگاه ژرمیناتور پرتابل توضیح داد: برای مبارزه بیولوژیکی با آفات گیاهی می توان حشره کشنده آفت را در شرایط آزمایشگاهی تولید و در طبیعت پراکنده کرد تا آفت را از بین ببرد.
وی افزود: دستگاه های ژرمیناتور دما و رطوبت و نور را در شرایط خاصی کنترل می کند تا حشره پرورش داده شود. دستگاه ژرمیناتور در ابعاد صنعتی وجود دارد و استفاده می شود ولی این دستگاه نمونه کوچک و قابل حمل و نقل است.
وی در مورد هزینه تحقیقات مربوط به ساخت دستگاه پخت ضایعات کشتارگاهی نیز گفت: بخشی از هزینه از طرح دانشجویان تحصیلات تکمیلی و بخشی از هزینه شخصی تامین شده است.
فرمنش در مورد بیشترین مشکل محققان توضیح داد: غیر از حمایت های مالی ناکافی، تجهیزات و امکانات در کارگاه ها به اندازه کافی نیست و برای ساخت یک دستگاه زمان زیادی باید صرف کنید تا ابزار پیدا کنید و ممکن است مجبور شوید به کارگاه های بیرون مراجعه کنید.
وی در مورد هزینه حمایت از پایان نامه دانشجویان دکتری گفت: در دانشکده ما برای برای دانشجویان دکتری 1 میلیون و 200 هزار تومان و 600 هزار تومان برای دانشجویان دانشگاه کارشناسی ارشد هزینه می دهند. البته رقم تحقیقات بستگی به دانشگاه ها دارد، وام هایی نیز هر سه ماه یکبار به دانشجویان پرداخت می شود ولی کمک هزینه بلاعوض همان 1 و 200 هزار تومان است و در بسیاری موارد هم کافی نیست و باید خود دانشجو هم هزینه کند.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید