خانه / دسته‌بندی نشده / طلوع ابر ماه دراولین روز سال 2018

طلوع ابر ماه دراولین روز سال 2018مهندس ‘مسعود عتیقی’ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:در میان بومیان آمریکا هر ماه بدر، به ماهی شناخته می شود که در ارتباط با آب و هوای آن ماه از سال است. بر این اساس ماه بدر دی با توجه به شروع فصل زمستان به ماه کامل گرگ مشهور است.
وی گفت: ساعت 5:54 دقیقه بامداد سه شنبه 12 دی ماه (دوم ژانویه) کره ماه به وضعیت ماه کامل و یا اصطلاحا به وضعیت ماه بدر می رسد و از آنجاکه در ساعت 1:24 دقیقه بامداد همین تاریخ ماه در کمترین فاصله با زمین قرار دارد به این ماه کامل ابر ماه یا سوپر مون گفته می شود.
عتیقی ادامه داد: در هنگام حضیض زمینی ماه ( کمترین فاصله ماه با زمین)، ماه 356 هزار و 566 کیلومتر با زمین فاصله دارد. بنابراین با طلوع ماه در شامگاه دوشنبه 11 دی ماه که با اولین روز سال نو میلادی 2018 مصادف است، دومین ابر ماه سال 96 و اولین ابر ماه از دو ابر ماه سال 2018 میلادی مشاهده می شود.
به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، ابر ماه دی 96 ساعت 17:38 دقیقه دوشنبه 11 دی از افق شرق – شمال شرق همراه با صورت فلکی دو پیکر طلوع می کند. این در حالی است که حدود نیم ساعت قبل خورشید در افق غربی پنهان شده است.
عتیقی ادامه داد: این ابر ماه از ابر ماه آذر 96 به زمین نزدیک تر و تا 14 درصد بزرگتر از دیگر ماه های بدر و حداکثر تا 30 درصد درخشانتر است.ابر ماه بعدی 12 بهمن 96 خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به اینکه مشاهده ابر ماه با چشم غیر مسلح و در سراسر ایران تا پس از طلو ع خورشید در بامداد سه شنبه 12 دی امکان پذیر است، گفت عکاسی در ترکیب با بناهای شاخص هر منطقه به ویژه بناهای تاریخی و مناظر طبیعی یکی از علائق رصدگران آماتور در سراسر جهان از جمله ایران است و این انجمن پذیرایی عکس های منتخب علاقمندان از این پدیده جذاب در کانال تلگرامی خود است.
عتیقی خاطر نشان کرد: نکته جالب در مورد این ابر ماه این است که طی سه ماه متوالی آذر، دی و بهمن 96 همه ماه های کامل، ابرماه بودند و هستند و در ژانویه 2018 نیز دو ابر ماه یکی در روز اول و دیگری در روز پایانی ژانویه 2018 قابل مشاهده است.
وی گفت: به رغم اینکه در هر ماه یک ماه کامل داریم اما به علت مدار بیضوی ماه به دور زمین و شرایط قرار گیری ماه در این مدار در هنگام بدر با توجه به فاصله آن از زمین هر ماه یک ابر ماه نداریم چرا که ابرماه هنگامی قابل مشاهده است که ماه ضمن اینکه کامل شده در کمترین فاصله با زمین نیز قرار دارد.
علمی**2038**1440
خبرنگار: درنا محمدیان** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
ttps://telegramانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید