خانه / دسته‌بندی نشده / فرود 10 هزار قطعه چنگر در تالاب زریبار مریوان

فرود 10 هزار قطعه چنگر در تالاب زریبار مریوانصباح پناهی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: چنگرها که در سه گونه چنگر معمولی، نوک قرمز و پیشانی سفید هستند، بومی زریبار بوده و در این فصل با تشکیل کلنی های چند هزار تایی به صورت گسترده در زریبار دیده می شوند.
به گفته وی، این پرندگان تا فصل بهار در تالاب حضور دارند و در فصل زادآوری و لانه سازی دوباره به رودخانه ها و نیزارهای محل زندگی خود باز می گردند.
پناهی تاکید کرد: برای دریافت اطلاعات کامل در مورد پرندگان این تالاب در فصل زمستان، سرشماری زمستانه با حضور کارشناسان و پرنده شناسان اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان انجام می شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان گفت: بارندگی های پاییزه و احیای رودخانه ها و نیز وجود امنیت زیست محیطی، شرایط مناسبی را برای مهاجرت انواع پرندگان مهاجر و بومی به تالاب زریبار بوجود آورده است.
پناهی از اهالی روستاهای همجوار تالاب زربیار خواست در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب در شکار گونه های با ارزش جانوری به اداره محیط زیست و محیط بانان این اداره اطلاع دهند.

**
چَنگَر یا پَرلا پرنده‌ای آبزی به رنگ سیاه است که رنگ سر و گردنش براق تر و منقار و پیشانی‌اش سفید رنگ است.
چنگر از راستهٔ درناسانان (Gruiformes) و خانوادهٔ چنگریان (Rallidae) است.
این پرنده بومی ایران است و به فراوانی در ایران وجود دارد.
**
پناهگاه حیات وحش زریبار و تالاب بین المللی آن که بیست و سومین عضو تالاب کنوانسیون رامسر است دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمکعب بوده و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می شود.
طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود 1.6 کیلومتر بوده و وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغییر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب 2 و 6 متر است.
زریبار در یک دره طولی وسیع قراردارد و از 2 طرف غرب و شرق با کوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.
تاکنون 97 نوع پرنده، 31 گونه پستاندار، 13 گونه خزنده، 11 نوع ماهی یک گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانکتون و 17 گونه زئوپلانکتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است.
گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می دهد.
سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه های غیربومی این دریاچه است.
شهرستان مرزی مریوان در فاصله 130 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
خبرنگار: عبدالله رحمانی ** انتشار: مجید سلیمانی
3020/9102انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید