خانه / اخبار روز / مدیرعامل پیشین ذوب‌آهن: برگزار نکردن لیگ برتر فوتبال به نفع کشور خواهد بود

مدیرعامل پیشین ذوب‌آهن: برگزار نکردن لیگ برتر فوتبال به نفع کشور خواهد بود

خسرو ابراهیمی، مدیرعامل پیشین باشگاه ذوب‌آهن در گفت‌وگو با ایسنا درباره قراردادهای بالای بازیکنان لیگ برتر اظهار کرد: در حال حاضر یک بازیکن متوسط در لیگ ما ۶ میلیارد می خواهد. این بازیکنان باید بروند بیرون از ایران بازی کنند و لااقل یک پولی به مملکت بیاورند. باشگاه ها چه قبل از کرونا و چه بعد از کرونا درآمد خاصی نداشتند و فقط اسپانسر کمک می کرد و همان اسپانسر هم دولت است.

اسپانسرها دیگر توان پرداخت حقوق کارکنان خودشان را هم ندارند

او در رابطه با مشکلات مالی باشگاه ها بیان کرد: امروز این اسپانسرها دیگر توان پرداخت حقوق کارکنان خودشان را هم ندارند و در مشکلات اقتصادی خودشان ماندند ولی مجبورند پول های هنگفتی به باشگاه ها بدهند. باید به این مساله رسیدگی شود اما هیچ‌کس هم نیست. باشگاه ها حق پخش تلویزیونی ندارند و به جز چند بازی فروش تلویزیونی نداریم. ما مثل تیم های کشورهای دیگر فروش خارجی نداریم و این حق پخش تلویزیونی هم فقط در داخل کشور و برای صدا و سیماست. درآمد باشگاه های خارجی از شرکت های ما خیلی بیشتر است.

لیگ را تعطیل کنند

مدیرعامل پیشین ذوب آهن در خصوص حضور تماشاگران در استادیوم ها گفت: امروز وقتی تماشاگر هم روی سکو نمی رود، چرا لیگ برتر برگزار شود؟ فقط پول هنگفتی در جیب یک عده خاص می رود و همین ها هم باعث فساد می شود. لااقل به بهانه کرونا هم که شده، لیگ را تعطیل کنند و یک بازنگری کنند. وقتی مردم ما در مشکلات مالی غوطه می خورند، چگونه می آیند و شش میلیارد به یک بازیکن می دهند؟ کسی در این ممکلت نیست که پاسخ این موضوع را بدهد؟ این مردم چه گناهی کرده اند که از جیبشان پول بدهند تا یک بازیکن پول بگیرد و برود داخل زمین. مگر می خواهد چه کاری انجام دهد که این همه پول را به جیب می زند؟

با وجود مشکلات فرهنگی چگونه می‌توانیم پروتکل ها را برای ورود به ورزشگاه‌ها رعایت کنیم؟

او درباره ورود تماشاگران در ورزشگاه های فوتبال اروپا و ضعف فوتبال ایران در امکان فراهم کردن حضور تماشاگران عنوان کرد: اروپایی ها پروتکل ها را رعایت می کنند. ورزش یک کار فرهنگی است اما کجای این کار فرهنگی است وقتی تماشاگر می رود و در ورزشگاه فحش می دهد؟ ما هنوز در این مسائل مشکلات زیادی داریم و نمی توانیم به پله های بعدی برویم. با این موارد چگونه می توانیم پروتکل ها را رعایت کنیم؟

باید پالایش در فوتبال ما صورت بگیرد

ابراهیمی اضافه کرد: آن زمانی هم که مدیرعامل بودم به آقای عباسی وزیر وقت ورزش گفتم که اگر می خواهید جلوی فساد را در فوتبال بگیرید، باید لیگ را تعطیل کنید. باید یک پالایش در فوتبال ما صورت بگیرد. مگر چه اتفاقی می افتد؟ در حال حاضر جان مردم را هم باید در نظر گرفت. تماشای یک فوتبال از نزدیک مهم تر است یا این که حفظ کردن جان مردم؟ اکنون کرونا در موج سومش است و همینجور هم تعداد تلفات روز به روز بیشتر می شود.

برگزار نشدن لیگ برتر به نفع کشور خواهد بود

او ادامه داد: کسی نرود بازی ها را ببیند. مگر چه اتفاقی می افتد. البته به نظرم واقعا نیازی نیست لیگ برگزار شود و ببینید چقدر به نفع کشور خواهد بود و باشگاه ها دیگر این قرارداد های هنگفت را پرداخت نمی کنند. تیم هایشان را در حد آماده باش حفظ کنند و یک قرارداد جزئی بسته شود تا بیایند و فقط تمرین کنند و بروند. هزار راه برای کمک به فوتبال وجود دارد. می توانیم در ورزش از کشورها و باشگاه های دیگر الگو برداری کنیم و راه های درآمدزایی را پیدا کنیم.

در این فوتبال را ببندند و بازی ها را منطقه‌ای کنند

مدیرعامل پیشین ذوب آهن اضافه کرد: دو تیم مطرح استقلال و پرسپولیس داریم که دست کم ۳۰ درصد از جامعه طرفدار هر کدام از این تیم ها هستند اما این دو تیم هنوز نتوانسته‌اند درآمدی کسب کنند و روی پای خودشان بایستند. دستشان در جیب دولت است و همیشه بدهکارند. ببنید چه آشفتگی در این دو باشگاه وجود دارد. در این فوتبال را ببندند و بازی ها را منطقه ای کنند. در زمان قدیم بازیکنان برای یک جفت کفش بازی می کردند نه برای ۱۰ میلیارد و ۲۰ میلیارد. مملکتی که این قدر کارتنخواب و فقیر دارد چرا باید این همه پول را به یک بازیکن بدهند؟

کسی باید جلوی این فساد را بگیرد

او گفت: همان زمانی که مدیر بودم در تمام جلساتی که با وزیر داشتیم، این حرف ها را زدم. کسی باید بیاید و جلو این فساد را بگیرد. متاسفانه هیچ‌کسی نیست که رسیدگی کند. رسانه ها در این موضوع هم تعیین کننده‌اند اما در برخی از رسانه ها هم اتفاقات خوبی نمی بینیم. اگر یک بچه یک تفنگ از یک مغازه بردارد، می گویند دزدی کرده است اما دریافت این مبالغ دزدی نیست؟ اگر کسی از روی نیاز کاری انجام دهد، می گویند دزدی کرده است اما دزدی دو، سه میلیاردی دزدی نیست؟ فقط شکل و شمایلش فرق می کند.

کسانی که قبل از من بودند با بازیکنان قرارداد زیرمیزی بسته بودند

ابراهیمی ادامه داد: زمانی که مدیرعامل ذوب آهن بودم، فدراسیون و برای بازیکنان سقف گذاشته بود. بازیکن ملی پوش ۳۵۰ میلیون و بازیکن معمولی ۳۰۰ میلیون تومان قراردادش بود. آن کسانی که قبل از من بودند، با بازیکنان زیر میزی بسته بودند. مثلا بازیکنی که قراردادش ۳۰۰ تومان بود، با او ۶۷۰ بسته بودند و من گفتم این مبلغ را نمی دهم و مدیرعامل سابق تخلف کرده است.

در فدراسیون هم باید اصلاحات اساسی صورت بگیرد

او با بیان این که بازیکن هم بعد از این مساله رفت و شکایت کرد، گفت: همان فدراسیونی که سقف گذاشته بود، باشگاه ما را محکوم کرده بود که باید پول زیر میزی را بدهید. ما به کمیته استیناف رفتیم و با ارائه مدارک گفتیم اگر باید این پول را بدهیم، پس چرا سقف گذاشته اید. متخلف را باید مجازات کنند یا پاداش بدهند؟ در این مساله مانده بودند و بعد هم رأی را برگرداندند. می خواهم بگویم در فدراسیون هم باید اصلاحات اساسی صورت بگیرد. مثلا همین قراردادی که با ویلتموس بستند. بر چه اساسی ۶ میلیون یورو با او قرارداد بستند؟ در صورتی که او هیچ رزومه ای نداشت.

آدم کوچک را در پست بزرگ می‌گذارند و خودش را گم می‌کند

ابراهیمی در پایان اضافه کرد: از کجا باید این پول پرداخت شود؟ از جیب مردم این پول پرداخت می شود.  باشگاه های خارجی با بازیکنانی مثل رونالدو و مسی قرارداد می بندند اما صد برابرش درآمد دارند. اروپا مثل کشور ما نیست چرا که آن ها ۱۰ برابر آن پولی که می دهند را در می آورند و درآمدزایی می کنند. امیدوارم این حرف ها جواب دهد. آدم کوچک را در پست بزرگ می گذارند و اول خودش را گم می کند و بعد هم چشمش که به پول می‌افتد مشکلات بیشتر می شود و بیداد می کنند. من به عنوان یک ایرانی معترض هستم و باید به این موضوع ها رسیدگی شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید