خانه / اخبار روز / مدیریت مشارکتی در جامعه‌ای مدنی و موفق پیاده می‌شود

مدیریت مشارکتی در جامعه‌ای مدنی و موفق پیاده می‌شود

بتول معلم در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز طبق اسناد بالادستی از جمله قوانین شورا و شهرداری و اسناد فرهنگی اجتماعی که تدوین شده، رسالت‌ها و وظایفی در حوزه‌هایی مانند آسیب‌های اجتماعی بر عهده دارد.

او ادامه داد: با توجه به رویکرد شورای پنجم و شهرداری شیراز مبنی بر انسان محوری، برنامه‌هایی قابل اجرا در حوزه آسیب‌های اجتماعی را بر این پایه طراحی کرده‌ایم.

معاون اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با بیان اینکه طبق نتایج تحقیقات وگزارش‌های آماری که حکایت از وضع موجود اجتماعی شهر دارد، برنامه‌هایی در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: این معاونت حول محور نگاه سلامت محور و ارتقای سلامت اجتماعی شهر شیراز با رویکردهای عملیاتی از جمله مدیریت مشارکتی، برنامه‌های بلند مدت، فرآیندی و …در حوزه آسیب‌های اجتماعی ورود کرده است.

معلم با تاکید بر اینکه تمام برنامه‌های ما مشارکتی است و از زمان شیوع بیماری کرونا نیز نمود زیادی داشته است، عنوان کرد: تخصص محوری از دیگر رویکردهای ما در این معاونت است و در این راستا هیئت اندیشه ورز در حوزه‌های اجتماعی تعریف شده است که اعضای آن متشکل از متخصصین حوزه های: هنر، حقوق، اقتصاد، مدیریت و روانشناسی و جامعه شناسی می باشند.

معاون اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز همچنین با بیان اینکه برنامه‌های بلند مدت و فرآیندی در حوزه اعتیاد دنبال می‌شود، افزود: برنامه های مناسبتی هفته مبارزه با مواد مخدر، تنها بهانه و نقطه آغازی جهت تدوین برنامه هایی بلندمدت و فرآیندی در این حوزه می باشد.

معلم با تاکید بر اینکه اصل برنامه ما تسهیلگری اقتصادی و آغاز پروژه‌های کارآفرینی اجتماعی برای گروه‌های هدف است، گفت: علت‌های زیادی در برخی آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد حاکم است که تلاشمان این است تا عمده این عوامل را با پروژه های کلان فرهنگی و اقتصادی به صورت توأمان کاهش دهیم.

او ادامه داد: هم چنین مجموعه و سلسله برنامه‌هایی برای پر مغز شدن اوقات فراغت در گروه‌های سنی مختلف شناسایی و احصاء کرده‌ایم، زیرا تحقیقات و پیمایش های میدانی نشان می دهد که الگوی مصرف مواد مخدر در گروههای سنی مختلف متفاوت و در گروه نوجوانان و جوانان با نحوه گذران اوقات فراغت مرتبط است. وی تاکید کرد در این راستا طی فراخوان ملی و شهری از گروه های هنری دعوت می گردد تا با زبان هنر محصولاتی برای ساماندهی اوقات فراغت شهروندان به تفکیک سنی تهیه کنند.

معاون اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز برگزاری برنامه هایی در قالب های مختلف: همایش، نشست های تخصصی، تئاتر اجتماعی، سایکودرام، تور اجتماعی، جشنواره، فستیوال‌ها، سینمای محلات، مسابقات و …. را از جمله این برنامه‌ها ذکر و خاطرنشان کرد: ساخت سلسله فیلم های سریالی در قالب محصولات موضوعات مختلف آسیب های اجتماعی نیز برای حساس سازی جامعه در دستور کار قرار گرفته است.

معلم با تاکید بر اینکه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و ورود جدی به فضای مجازی را در دستور کار قرار داده‌ایم، خواستار ورود جدی رسانه‌ها به مباحث تحلیلی آسیب‌های اجتماعی نیز شد.

او همچنین خاطرنشان کرد که به دلیل شیوع کرونا ویروس و حفظ سلامت شهروندان، برنامه‌های مناسبتی هفته مبارزه با مواد مخدر را در بستر شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی پیش‌بینی کرده‌‎ایم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید