خانه / دسته‌بندی نشده / مرحله جدید تکامل ربات‌های انسان‌نما

مرحله جدید تکامل ربات‌های انسان‌نمابه گزارش گروه علمی ایرنا از تلگراف، این ربات‌ها که کنگرو و کنشیر نام دارند، به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که در آن‌ها تمام ساختار اسکلتی و عضلانی انسان با استفاده از آلومینیوم و پلاستیک بازسازی شده و حتی تاندون‌ها و مفاصل نیز به‌طور مصنوعی ساخته شده‌اند. این ربات ها دارای قفسه سینه، ستون فقرات و سیستم لامسه‌ای هستند که به طور مستمر تعادل و پایداری آن‌ها را تحت نظارت دارد.
همچنین این ربات‌ها از یک سیستم پردازش اطلاعات شبیه به مغز انسان بهره می‌برند که امکان فعالیت آن‌ها را بدون نیاز به دریافت دستورالعمل از طرف انسان‌ها فراهم می‌کند.
به اعتقاد سازندگان، این ربات‌ها می‌توانند محققان را در درک بهتر چگونگی حرکت انسان‌ها در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی، ساخت اندام‌های مصنوعی، آزمایش آثار مخرب تصادفات اتومبیل و همچنین یک زیرساخت واقعی‌تر برای کشت بافت‌های انسان یاری کنند.
به اعتقاد محققان ژاپنی بزرگترین نقطه‌ضعف ربات‌های انسان نما، طراحی و ساخت این ربات‌ها بر اساس نظریه‌های سنتی علوم مهندسی، مکانیک، الکترونیک و انفورماتیک بوده است. در حالی که ربات‌های جدید بر اساس ساختارهای بدن انسان از جمله ساختار اسکلتی- عضلانی، سیستم عصبی و روش‌های پردازش اطلاعات در مغز طراحی و ساخته شده‌اند.
این ربات‌ها بر اساس ساختار فیزیولوژیکی انسانی با قامت یک متر و 58 سانتیمتر و وزن حدود 80 کیلوگرم ساخته شده‌اند. اندازه تمام استخوان‌های این ربات‌ها بر اساس اندازه استخوان‌های یک انسان واقعی است. هردو ربات به 5 انگشت در هر دست و پا مجهز هستند. تمام مفاصل آن‌ها نیز بر اساس ساختار مفاصل واقعی طراحی شده است. استفاده از مفاصل گوی و کاسه‌ای امکان انجام حرکاتی را برای این ربات‌ها فراهم کرده که پیش از این هرگز امکانپذیر نبوده است. ستون فقرات ربات نیز امکان حرکت به عقب و جلو همچنین نشست و برخاست آن‌ها را مشابه انسان‌ها فراهم می‌کند. بخش‌های مختلفی از بدن این ربات‌ها با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی از روی اندام‌های انسان ساخته شده است.
محققان معتقدند هنوز در ابتدای راه هستند و برای ساخت رباتی با هوش و قابلیت‌های انسان راه درازی را در پیش دارند.
علمی (6)**9259
مترجم: سپیده علی کاشانیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید