خانه / دسته‌بندی نشده / موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در پارک ملی دز گزارش نشده است

موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در پارک ملی دز گزارش نشده استرضا قپانچی پور روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا افزود:با توجه به شیوع و گسترش بیماری
آنفلوآنزای پرندگان و به منظور اطمینان از سلامت پرندگان و زیستگاه آنها در پارک ملی دز ، هماهنگی لازم با اداره دامپزشکی دزفول صورت گرفت و از تالاب ها و میکروتالاب ها و آبگیرهای منطقه حفاظت شده و پارک ملی دز بازدید شد.
وی با اشاره به اینکه این پایش دو هفته به طول انجامید گفت:در طول این مدت منطقه به طور نسبی ارزیابی و بررسی شد و هیچ موردی مبنی بر وجود و سرایت این بیماری در منطقه تا امروز مشاهده نشده است.
آنفلوآنزای پرندگان نوعی از آنفلوآنزای حیوانی است که توسط گونه ‏A‏ ویروس آنفلوانزا ایجاد می شود.
این بیماری حدود100 سال پیش در بین پرندگان ایتالیا شیوع یافت و سپس به سایر نقاط جهان منتشر شده است. شکل شدید و کشنده بیماری دارای شروع ناگهانی بوده و از شدت بالایی برخوردار است و به سرعت باعث مرگ می شود. پرندگان دریایی و بخصوص اردک های وحشی مخزن طبیعی ویروس این بیماری هستند و در برابر ابتلای به بیماری به شدت مقاوم هستند ولی پرندگان اهلی نظیر مرغ و بوقلمون بسیار حساس هستند. پارک ملی دز زیستگاه اصلی گونه گوزن زرد ایرانی با طول 150 کیلومتر در دو طرف رودخانه دز تنها باقی مانده جنگل های گرمسیری دنیاست که حفظ و نگهداری آن اهمیت زیادی دارد.
7278/6068
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناهانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید