خانه / دسته‌بندی نشده / نگاه به فضا در سال 2018

نگاه به فضا در سال 2018به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، سکوهای پرتاب راکت سراسر جهان به واسطه ده ها ماموریت و عملیات فضایی که قرار است در سال 2018 انجام شود، مشغول خواهند بود.
برخی از رخدادهای فضایی هیجان انگیز که در سال 2018 مشاهده خواهد شد،به شرحزیر است:
*** پرتاب قوی ترین راکت جهان
به نظر می رسد که شرکت فضایی اسپیس ایکس پس از یک رکورد شکنی پرتاب در سال 2017، سال 2018 را با یک پرتاب بزرگ آغاز کند. این شرکت فضایی قصد دارد که نخستین پرواز آزمایشی راکت ‘فالکون هوی’ (Falcon Heavy) خود را ماه ژانویه (دی- بهمن) انجام دهد.
راکت فالکون هوی اساسا یک هسته سه تایی از راکت فالکون 9 است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. سه موتور این راکت می توانند در هنگام پرتاب پنج میلیون پوند نیروی رانشی تولید کند که این میزان برابر با نیروی تولیدی توسط 18 هواپیمای 747 است.
این راکت پس از سپری کردن آزمایش های متعددی در سال 2017، بالاخره برای نخستین پرواز خود آماده شده است. فالکون هوی در نهایت به انتقال خدمه و بار میان زمین و مریخ خواهد پرداخت.

***بازگشت پروازهای فضایی سرنشین دار در آمریکا
آخرین پرتاب فضانوردان از خاک آمریکا در سال 2011 صورت گرفت. از آن زمان به بعد تمام سفرها به ایستگاه فضایی توسط راکت های روسی از قزاقستان صورت گرفت. سازمان فضایی آمریکا ‘ناسا’ امیدوار است که با کمک شرکت های بویینگ و اسپیس ایکس بتواند ماموریت های فضایی سرنشین دار را به آمریکا بازگرداند.
اسپیس ایکس امید دارد که اوایل تابستان فضاپیمای خدمه دار ‘دراگون’ خود را با استفاده از راکت فالکون 9 به فضا پرتاب کند؛ این در حالی است که شرکت فضایی بویینگ امیدوار است تا نوامبر فضاپیمای ‘استارلاینر’ (Starliner) خود را با استفاده از راکت Alliance Atlas V به فضا پرتاب کند.
در سال 2017، هر دو این شرکت ها از لباس های فضایی رونمایی کردند که توسط مسافران آنها پوشیده می شود. این شرکت ها همچنین فهرست بلند بالایی از آزمایش ها را برای فضاپیماهای خود آماده کرده اند اما آزمایش ها و بررسی های ایمنی بیشتری باقی می ماند که باعث می شود پرتاب های سرنشین دار آمریکا تا سال 2019 به تاخیر بیافتند.

***بازگشت به ماه
ناسا سال 2018 ماموریتی به ماه نخواهد داشت، اما شرکت فضایی اسپیس ایکس امیدوار است که دو جهانگرد ر به سفری در اطراف ماه اعزام کند.
این جهانگردهای فضایی با کپسول دراگون 2 پرواز خواهند کرد که توسط راکت فالکون هوی این شرکت به فضا خواهد رفت. گرانش زمین این کپسول را به سمت ماه حرکت می دهد.
از سال 1972 که آخرین فرود انسان بر سطح ماه در جریان ماموریت Apollo 17، به شمار می رود، هیچ انسانی به مدار پایینی زمین نرفته است.

*** کشف سیاره های فراخورشیدی بیشتر
ستاره شناسان در سال 2017 شمار زیادی سیاره های جدید فراخورشیدی کشف کردند که تعداد زیادی از آنها جهان های قابل سکونت به شمار می روند. فضانوردان چند سیاره به اندازه زمین کشف کردند که به دور TRAPPIST-1 –یک ستاره کوتوله فوق العاده سرد در فاصله 40 سال نوری از خورشید — می چرخند. آنها همچنین هشت سیاره در منظومه Kepler-90 پیدا کردند.
احتمالا سال 2018 با کشف های قابل توجه بیشتری همراه است. برخی از این اکتشافات مطمئنا با کمک جدیدترین شکارچی سیاره ناسا به نام ‘تس’ (TESS) صورت می گیرد.
انتظار می رود که این ماهواره با ماموریت جستجوی سیاره فراخورشیدی ماه مارس پرتاب شود. تس در طی ماموریت دو ساله خود درخشندگی 200 هزار ستاره را تحت کنترل خواهد داشت. گذر سیاره از مقابل ستاره میزبان باعث کاهش روشنایی ستاره شده و بدین ترتیب تس می‌تواند سیارات فراخورشیدی را شناسایی کند.

*** سال شلوغ فعالیت های فضایی در آسیا
چین، ژاپن و هند ماموریت های فضایی قابل توجهی در سال 2018 مد نظر دارند.
قرار است سازمان فضایی چین اولین ماموریت خود از سال 1976 را برای انتقال نمونه هایی از سنگ ماه به زمین انجام دهد.
در این مامورت فضایی قرار است فضاپیمای نمونه بردار از ماه به نام Chang’e 5 توسط راکت March 5 به فضا پرتاب شود. این فضاپیما که روی ماه فرود می آید اولین تلاش برای فرود آوردن یک فضاپیما در سمت تاریک ماه است. فضاپیمای یاد شده در این سمت ماه جغرافیای منطقه ای را مورد مطالعه قرار می دهد که محققان اطلاعات نسبتا کمی در مورد آن دارند.
هند نیز در این سال به ماه می رود. فضاپیمای Chandrayaan 2 این کشور قرار است ماه مارس پرتاب شود. این خودروی فضایی که شامل یک مدارگرد، فرودگر و کاوشگر می شود، قبل از سفر به ماه در مدار بالایی زمین (بیضوی) قرار می گیرد و زمانی که توسط مدارگرد آزاد شود، فرودگر و کاوشگر بر سطح ماه فرود می آیند. ابزارهای این فضاپیما برای مطالعه خاک ماه طراحی می شوند.
سازمان فضایی ژاپن نیز برنامه دارد که در سال جدید چند ماهواره نظاره گر زمین را به فضا پرتاب کند و نیز یک ماموریت برای تامین لوازم ضروری در ایستگاه بین المللی فضایی انجام دهد. این سازمان که JAXA نام دارد، همچنین به ماموریت سازمان فضایی اروپا ESA ، به سیاره عطارد کمک می کند.

*** سفر به عطارد
سازمان فضایی اروپا امیدوار است که فضاپیمای BepiColombo خود را قبل از پایان سال 2018 پرتاب کند. این پرتاب که اواخر سال جاری میلادی صورت می گیرد، آغازگر ماموریت هفت ساله این سازمان به عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید خواهد بود. این کاوشگر تا سال 2025 به عطارد نمی رسد اما احتمالا تصاویر جدید هیجان انگیزی را از داخل منظومه شمسی در طول مسیر خود به زمین ارسال خواهد کرد.

***شکار سیارک
قرار است سازمان فضایی ژاپن JAXA و ناسا هر دو در سال 2018، با اهداف سیارکی خود روبرو شوند.
فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا ماه اوت به سیارک Bennu می رسد.
این کاوشگر دو سال به دور این سیارک می چرخد و بعد به جمع آوری نمونه از آن می پردازد. این سنگ فضایی به عرض هزار و 614 فوت، به مجموعه ای از سیارک های نزدیک به زمین معروف به گروه Apollo تعلق دارد. محققان امیدوارند که سیارک 101955 Bennu اطلاعاتی در زمینه ماهیت ابتدایی منظومه شمسی ارائه دهد.
از سوی دیگر فضاپیمای Hayabusa 2 سازمان فضایی ژاپن نیز با سیارک Apollo ملاقات می کند. قرار است این کاوشگر ماه ژوئن به سیارک Ryugu برسد. این ماهواره نمونه ها را در سال 2020 به زمین ارسال خواهد کرد.

***فرودگر دیگری برای مریخ
این سیاره سرخ به زودی اندکی شلوغ تر می شود. ناسا ماه مه کاوشگر InSight خود را که جدیدترین فرودگر این سیاره به شمار می رود به فضا پرتاب می کند. این فرودگر ماه نوامبر به مریخ می رسد و زمانی که فرود آید، از یک سری ابزارهای پیچیده ژئوفیزیکی برای مطالعه داخل این سیاره سرخ استفاده خواهد کرد. محققان امیدوارند که رصدهای این فرودگر، به اطلاعات جدیدی در مورد تشکیل و تکامل زمین شناسی این سیاره منجر شود.

***پروازهای خورشیدی
انتظار می رود که ‘کاوشگر خورشیدی پارکر’ (Parker Solar Probe) ناسا تابستان امسال پرتاب شود. این فضاپیما از هر فضاپیمایی که تاکنون پرتاب شده است، به خورشید نزدیکتر می شود.
این کاوشگر طی یک دوره هفت ساله 24 پرواز انجام می دهد و چند بار به فاصله 3.9 میلیون مایلی سطح خورشید نزدیک می شود.
کاوشگر خورشیدی پارکر با استفاده از ابزارهایی که توسط یک سپر خورشیدی ساخته شده از کامپوزیت کربن-کربن محافظت می شوند، میدان های الکتریکی و مغناطیسی خورشید و نیز پدیده منحصر به فرد الکترومغناطیسی آن را مطالعه می کند.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
ttps://telegram
.انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید