خانه / دسته‌بندی نشده / هوای اراک برای دومین روز متوالی در شرایط ناسالم است

هوای اراک برای دومین روز متوالی در شرایط ناسالم استعلیرضا محرابیان در گفت و گو با ایرنا افزود: میزان ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون در ساعت 8 صبح امروز (پنجشنبه) 36 میکروگرم بر متر مکعب گزارش شده که فراتر از استانداردهای زیست محیطی است.
وی بیان کرد: شاخص کیفیت هوای اراک در روز گذشته (چهارشنبه) نیز به 131 رسید که بیانگر هوای ناسالم برای گروه های سنی حساس بود.
کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میکروگرم بر متر مکعب است و توصیه می شود در شرایط ناسالم هوا، گروه های سنی حساس از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، بیماران سخت درمان و سالمندان از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.
کلانشهر اراک با 520 هزار نفر جمعیت مرکز استان مرکزی است که به لحاظ اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون ها و چشمه های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلانشهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشاء محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
تالاب میقان مهمترین کانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مرکزی است که مساحت این کانون 12 هزار هکتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هکتار 100 تن در سال است.
شرایط اقلیمی اراک به گونه ای است که این منطقه در بسیاری از موارد در فصول سرد سال با پدیده وارونگی دما مواجه می شود.
کلانشهر اراک از ابتدای امسال تاکنون 55 روز با کیفیت ناسالم را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
3005/3075/خبرنگار: معصومه صفری *** انتشار دهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید