خانه / دسته‌بندی نشده / وزارت بهداشت بخشی از اختیارات خود را به انجمن اهدای عضو واگذارکرد

وزارت بهداشت بخشی از اختیارات خود را به انجمن اهدای عضو واگذارکردبه گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علی نوبخت روز جمعه در چهاردهمین مراسم بزرگداشت پیوند اعضا (جشن نفس) افزود: در جلسات متعددی که با حضور وزیر بهداشت، معاون بهداشت وزیر و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، بخشی از اختیارات این وزارتخانه به انجمن اهدای عضو ایرانیان واگذار شد تا اهداف این انجمن در عالی ترین حد خود به منصه ظهور دربیاید.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، نوبخت در این سخنرانی به جزییات واگذاری اختیارات وزارت بهداشت به انجمن اهدای عضو ایرانیان اشاره ای نکرد.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شوای اسلامی با بیان اینکه انجمن اهدای عضو که از سال ١٣٩٤ فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز کرده است ، اظهار کرد: این انجمن تلاش می کند که برای رسیدن به اهداف خود باید با ورزشکاران، هنرمندان و خیران سلامت ارتباط تنگاتنگی داشته باشد ؛ ضمن اینکه همه تلاش این است زندگی دوباره به هزاران انسانی بدهیم که با مرگ دست و پنجه نرم می کنند.

** یک درصد مرگ ها، مغزی است
نوبخت با بیان اینکه ٩٩ درصد مرگ ها قلبی و یک درصد آن، مغزی است ، گفت: این نوع مرگ به لحاظ فیزیولوژی و پاتولوژی در طب شرایط خاصی دارد که فرد قطعا از بین می رود و فقط ساعات و روزهایی به کمک تنفس مصنوعی ، حیات می بخشد ، زنده است . اگر در این لحظات طلایی با کمک چهار پزشک معتمد تشخیص به مرگ مغزی داده شود، می توان عضو را برداشت.
وی ادامه داد: متاسفانه ایران در تصادفات جاده ای جزو کشورهای با رتبه بالاست و با تلاش های انجام شده از ٢٥ هزار مرگ به ١٨ هزار در سال رسید که باز هم بالاست.
نماینده مردم رشت درمجلس افزود: می شود به کمک این انجمن این فرهنگ را ارتقا بخشید و افراد در زمان حیات به این مسئله مهم توجه داشته باشند.
نماینده دور دهم مجلس شورای اسلامی گفت: در مجلس ششم برای تصویب این قانون زحمات بسیاری کشیده شد؛ دکتر فاصل (رییس سازمان نظام پزشکی) با فتوایی که از امام راحل گرفته بود، مسایل مهمی در کشور راه افتاد و حاصل آن هزاران اهدای عضو و نجات جان انسان ها شد.
نوبخت خطاب به اولیای دم اهدا کنندگان عضو گفت: اگر توفیق داشته اید به وعده الهی، نفسی را زنده کنید موهبتی است که نصیب شده است.
وی ادامه داد: با این مرگ و میر بالای جاده ای،، سالانه چهار تا پنج و گاهی تا هشت هزار نَفَر به مرگ مغزی دچار می شوند و می شود عضو سه هزار نَفَر از این افراد را برداشت و هر فرد می تواند هشت نفر را نجات دهد و با برداشتن ٥٣ عضو ، می توان ٥٣ نفر را از معلولیت نجات داد.

** چهار میلیون دارنده کارت اهدای عضو در کشور
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از راه ها این است فرد اجازه دهد اگر مرگ مغزی شد ، عضوش اهدا شود که در کشور تا کنون چهار میلیون کارت اهدای عضو دریافت کرده اند.
نوبخت ادامه داد: در انگلیس نصف مردم و در امریکا ٤٦ درصد آنان کارت اهدای عضو دارند و ما با این سابقه نوعدوستی و فتواها و اجازه ها بیش از این از ما انتظار می رود.
وی اضافه کرد: البته اولیای دم حتی در صورت اجازه خود فرد دارنده کارت اهدای عضو، باید اجازه پیوند دهند، در غیر این صورت اهدای عضو انجام نمی شود.
به گزارش ایرنا ، چهاردهمین جشن نفس ، امروز (جمعه) در سالن همایش های برج میلاد در حال برگزاری است.
در این مراسم «محمدباقر نوبخت» معاون رییس جمهوری و سخنگوی دولت، «سید حسن هاشمی»وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، «سن جلیلوند»رییس کمیسیون انرژی مجلس به همراه جمعی دیگر از مسئولان و هنرمندان حضور دارند.
هم اکنون 26 هزار نَفَر در کشور در انتظار پیوند هستند و در هر ١٠ دقیقه یک نَفَر به این فهرست اضافه می شود ؛ هر فرد مرگ مغزی می تواند جان ٨ نَفَر را نجات دهد.
اجتمام**٧٣٢٩ ** 1776
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد ** انتشار: لیلا خطیب زادهانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید