خانه / دسته‌بندی نشده / پدر علم کویرشناسی ایران نسبت به خشک شدن دریای خزر هشدار داد

پدر علم کویرشناسی ایران نسبت به خشک شدن دریای خزر هشدار دادبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، پرویز کردوانی روز یکشنبه در همایش توسعه اقتصاد دریای ایران؛ چالش‌ها و راهکارها، افزود: مطبوعات ایران در سال 1354 از قول یک دانشمند روسی اعلام کردند که دریای خزر خشک می شود و اکنون شاهد وقوع نشانه هایی از این پیش بینی هستیم.
وی با اشاره به اینکه گفته می شود ایران کشوری خشک و نیمه خشک است، اظهار کرد: ایران به علت قرارگرفتن در عرض 30 جغرافیایی و وضعیت هوای پرفشار باید مانند دبی و صحرای آفریقا، بیابان می شد اما کشوری استثنایی است و به برکت داشتن کوه و دریا به بیابان تبدیل نشده است بلکه انواع آب و هوا به جز آب و هوای گرم و پر باران استوایی را دارد.
وی افزود: آب و هوای مرطوب خزری در خطه شمال منحصر به فرد است و انواع محصولات در آن رشد می کند در حالی که ترکمنستان به عنوان یکی از همسایگان ایران آب و هوای مرطوب دارد اما محصولاتی همچون برنج، چای، خربزه و هندوانه در آن به عمل نمی‌آید.
کردوانی به امکان بالقوه کشاورزی با استفاده از آب‌های دریاچه خزر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر می‌گویند وضعیت آب به حدی بد است که باید کشت فراسرزمینی داشته باشیم بر این اساس مسئولان اقدام به کشت محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو در کشورهایی همچون برزیل، قزاقستان، غنا و اوکراین کرده‌اند؛ در حالی که می توان با صرفه جویی و مدیریت از هدررفت آب جلوگیری کرد.
وی تاکید کرد: کشاورزان نیز آب را هدر می‌ دهند؛ در حالی که وزارت کشاورزی به عنوان متولی امور کشاورزی در کشور باید نوع کشت، بذر و نحوه آبیاری را اصلاح کند.
کردوانی به ظرفیت بالای اقتصادی در پهنه های آبی کشور مانند خلیج فارس اشاره کرد و گفت: خلیج فارس دارای 2 هزار کیلومتر مرز مشترک با شهرهای حاشیه است که می توان با حفر کانال صنعت پرورش میگو ایجاد کرد و آن را توسعه داد.
وی افزود: همچنین امکان تولید جلبک های سبز در این منطقه وجود دارد که در مدت 16 تا 17 روز قابل برداشت خواهند بود و می توان برای تغذیه دام از آنها استفاده کرد؛ یک مشت خشک شده این جلبک ها معادل سه مشت و نیم یونجه است و 70 درصد پروتیین دارد.
کردوانی همچنین به وضعیت خلیج فارس اشاره کرد و گفت: خلیج فارس هیچ وقت خشک نمی شود اما به ترتیب در 20 هزار، 60 هزار و 120 هزار سال پیش خشک شده بود که علت آن هم یخبندان شدید بود اما اکنون دیگر زمین گرم شده و سطح آب بالا آمده است بنابراین دیگر خشک نمی شود.
پدر علم کویر شناسی ایران اظهار کرد: ذوب شدن یخ ها و بالا آمدن آب دریاها و اقیانوس ها در آینده موجب به زیر آب رفتن جزایر زیادی خواهد شد.
وی گفت: نواحی ساحلی ما مرتع ندارد از این رو در راستای تامین آذوقه برای دام و برداشت بی رویه از آنها، درختان حرا و چندل در حال نابودی هستند.
کردوانی به استفاده چند منظوره از آب اشاره کرد و گفت: از منابع آب باید برای پرورش انواع ماهی، کشاورزی و دامداری استفاده کرد، حتی می توان با برنامه ریزی علمی و اصولی یونجه فراوانی تولید کرد تا از ورود این محصول از ترکیه به کشور بی نیاز شویم.
وی تاکید کرد: پهنه های آبی، سواحل و جزایر کشور دارای امکانات و پتانسیل بالقوه ای هستند که سازمان ها و نهادهای مختلف مانند شیلات باید به درستی از این ظرفیت استفاده کنند.
همایش توسعه اقتصاد دریایی ایران امروز 19 آذرماه با حضور اندیشمندان و متخصصان این حوزه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.
علمی 9014**1834
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور ** انتشار: ناهید شفیعیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید