خانه / دسته‌بندی نشده / پزشکی فرد محور؛فرصتی جدید برای درمان سرطان

پزشکی فرد محور؛فرصتی جدید برای درمان سرطانبه گزارش گروه علمی ایرنا، پزشکی فرد محور به مجموعه ای از فعالیت ها و رویکردهای پزشکی، تشخیصی و درمانی اطلاق می شود که بر اساس آن بیماران براساس ویژگی شخصی آنها طبقه بندی و درمان می شوند.
دکتر سعید غفاری روز شنبه در نشست خبری سومین سمپوزیوم پزشکی فرد محور افزود: تشخیص و درمان سرطان های ریه، کولون، خون و ملانوم با پزشکی فرد محور تا حدود زیادی امکان پذیر است. بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، آلزایمر و روانپزشکی نیز از جمله بیماری هایی است که پزشکی فرد محور به آنها توجه دارد.
وی با بیان این که تشخیص زودهنگام، بهبودی کامل و کاهش عوارض دارو از مهمترین مزیت های این روش است، ادامه داد: در پزشکی فرد محور به جای توجه به بیماری به بیمار توجه می شود. افراد ممکن است به یک بیماری مبتلا شوند اما به دلیل تفاوت ژنتیک، درمان مختلف داشته باشند.
غفاری با اشاره به اینکه 4 تا 20 درصد موارد بستری در بیمارستان ها به دلیل عوارض دارویی است، گفت: به عنوان مثال مدت متوسط بستری یک بیمار عادی در آمریکا یک روز است اما این مدت برای عوارض دارویی حدود 4 روز است.
دبیر علمی سومین سمپوزیوم پزشکی فرد محور به اهداف برگزاری این رویداد علمی اشاره کرد و گفت: پزشکی فرد محور علمی جدید در این حوزه است و آشنایی متخصصان و دست اندرکاران حوزه سلامت با قلمرو این علم و آشنایی بیشتر با هزینه ها و چالش های این حوزه از مهمترین اهداف این سمپوزیوم است.
غفاری به سرعت گرفتن تولید دارو در حوزه پزشکی فرد محور اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از 200 دارو در این زمینه تهیه شده است.
وی، سرطان، روانپزشکی و بیهوشی را از مهمترین بیماری هایی برشمرد که امکان تهیه داروهای آنها براساس شاخص های فرد محور وجود دارد و گفت: این داروها برچسب مخصوص دارند و پس از تعیین ویژگی های ژنتیکی باید مصرف شوند.
دبیر علمی سومین سمپوزیوم پزشکی فرد محور همچنین از وجود برخی چالش ها در حوزه پزشکی شخص محور سخن گفت و گران بودن دارو و رعایت اصول اخلاقی را جمله این چالش ها برشمرد که باید مورد توجه جدی قرار گیرند.
وی با اشاره به این که هرچند پزشکی مدرن موفقیت هایی داشته اما در برخی بیماری های فرد به درمان پاسخ مناسب نمی دهد، افزود: حدود 38 درصد به درمان افسردگی، 40 درصد مبتلایان به آسم و دیابت، بین 40 تا 50 درصد مبتلایان به میگرن و همچنین 70 درصد آلزایمری ها و 75 درصد مبتلایان به سرطان به درمان ها پاسخ نمی دهند.

*** سومین سمپوزیوم پزشکی فرد محور در تهران برگزار می شود
دبیر اجرایی سومین سمپوزیوم پزشکی فرد محور نیز در این نشست گفت: این سمپوزیوم با عنوان فرصت ها و چالش ها از 23 تا 24 آذر ماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار خواهد شد.
دکتر علی صادقی تبار ادامه داد: پزشکی فرد محور و سرطان، فناوری های نوین در پزشکی فردمحور، ملاحظات اجتماعی، اخلاقی و حقوقی در این زمینه و پزشکی فردمحور و ناباروری از جمله محورهای این رویداد علمی است.
وی به استقبال خوب پزشکان از این رویداد علمی اشاره کرد و گفت: متخصصان زنان و زایمان، ژنتیک، داروسازی، علوم آزمایشگاهی، آنکولوژی، پزشکی اجتماعی، پاتولوژی، ایمونولوژی و پزشکان عمومی از جمله گروه های هدف این سمپوزیوم هستند که در این رویداد علمی حضور خواهند یافت.
صادقی تبار، برگزاری کارگاه های تخصصی و جشنواره هنری را از دیگر برنامه های این سمپوزیوم اعلام کرد و گفت: با اینگونه برنامه ها در صدد بررسی و تبیین ابعاد مختلف این حوزه جدید هستیم.
علمی ** 1201**1440
خبرنگار: عبدالکریم جبارپور** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید