خانه / دسته‌بندی نشده / پیش بینی 300 میلیارد ریال اعتبار برای پارک ملی گلستان درسال 97

پیش بینی 300 میلیارد ریال اعتبار برای پارک ملی گلستان درسال 97به گزارش خبرنگار ایرنا، سعید نمکی روز پنجشنبه در مراسم نکوداشت 60 سال حفاظت از پارک ملی گلستان گفت: امسال برای نخستین بار 1،3 درصد از بودجه کشور برای نگهداری و حفاظت از پارک های طبیعی کشور اختصاص یافت که 8،9 درصد نسبت به سال قبل آن رشد داشت.
وی بدون اشاره به مبلغ این بودجه افزود: براساس توصیه رهبر معظم انقلاب قرار است که در سال آینده و از محل صندوق ذخیره ارزی بودجه خوبی برای حفاظت و نگهداری از پارک های طبیعی کشور پیش بینی شود که 300 میلیارد ریال آن مختص پارک ملی گلستان خواهد بود.
نمکی با ابراز تاسف از برخی بی مهری ها به محیط زیست ازجمله پارک ملی گلستان، یادآور شد: متاسفانه محیط زیست کشور را قربانی توسعه و ایجاد اشتغال کردیم که در حوزه پارک ملی گلستان می توان به طرح احداث کارخانه سیمان این منطقه اشاره کرد.
وی تصریح کرد: این کارخانه تولیدی که در دل جنگل های هیرکانی احداث شد، اکنون مشکل ریزگردها و آلاینده های را برای مردم و طبیعت این منطقه به ارمغان آورده که اصلا قابل جبران نیست.
مشاور رئیس سازمان محیط زیست همچنین با اشاره به آمار فعلی قوچ و میش در پارک ملی گلستان گفت: زمانی در این پارک 18هزار راس معادل سه پنجم جمعیت جهانی این گونه وجود داشت اما به دلیل مدیریت نادرست اکنون آمار این گونه جانوری به 2600 راس کاهش یافته است.
نمکی افزود: پارک ملی گلستان که یکی از 50 ذخیره گاه مهم جهان است و حفاظت از آن، نیازمند مشارکت جدی جوامع محلی را می طلبد زیرا معتقدیم بدون مشارکت مردم و تشکل های مردم نهاد راه به جایی نمی بریم اگرچه حمایت های دولت نیز دراین حوزه وجود دارد.
وی باقدردانی از مدیران و روسای قبلی پارک ملی گلستان و همکاری استان های گلستان، سمنان و خراسان شمالی درحفاظت و نگهداری از این پارک، اضافه کرد: وضعیت فعلی حاصل تلاش این عزیزان است که باید قدردانی کرد.
نمکی همچنین گفت: قرار است از این پس پارک ملی گلستان درمحدوده استان گلستان زیر نظر مدیرکل حفاظت محیط زیست این استان به عنوان قائم مقام رئیس سازمان محیط زیست کشور اداره و نظارت شود.
وی، هوشمندسازی فعالیت های حفاظتی و نظارتی در پارک ملی گلستان، رفاقت و صمیمت با مردم و استفاده از مشارکت جوامع محلی با تشکیل شورای راهبردی و نیز حضور مستمر و مداوم رئیس پارک را از مهمترین اولویت های کاری سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص این پارک ملی برشمرد.
به گزارش ایرنا، در این مراسم که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور، استاندار و چند تن از مدیرکل گلستان و نیز استان های همجوار در آن حضور داشتند، از برخی مدیران کل و روسای قبلی این پارک با اهدای هدایایی تجلیل شد.
پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان، منطقهٔ حفاظت شده‌ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است. این منطقه قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونهٔ گیاهی و ۳۰۲ گونهٔ جانوری، از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده‌است و به همین دلیل از سوی یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
7481/1860
خبرنگار: یحیی فارسیانی ** انتشار دهنده: تاج محمد شیریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید