خانه / دسته‌بندی نشده / چین به دنبال فرود در نقطه تاریک ماه

چین به دنبال فرود در نقطه تاریک ماهبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا چین در سال 2017 میلادی اعلام کرد برای سال جدید میلادی تدارکات زیادی در زمینه های علمی دیده است و در کنگره حزب در ماه نوامبر سال قبل ‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری خلق چین از تلاش برای دستاوردهای ابداعی علمی خبر داد.
همزمان گزارش تلویزیون چین حاکی است برنامه فرود به نقطه تاریک ماه از جمله فعالیت های مهم فضایی چین است که در سال 2018 میلادی این کشور به دنبال اجرای آن است.
در قالب این برنامه که با عنوان طرح علمی راکت ‘چانگ یی ـ 4’ انجام می شود چین قصد دارد در ماه های آینده در قالب این طرح چند ماهواره پرتاب کند.
دانشمندان چین گفته اند که قبل از پرتاب ‘چانگ یی ـ 4 ‘ ابتدا باید یک ماهواره ارتباطی و مخابراتی به نقطه تاریک ماه پرتاب شود تا اطلاعات لازم را به زمین مخابره کند و چین به دنبال آن قادر به پرتاب سفینه فضایی خود به نقطه تاریک ماه خواهد بود.
این احتمال می رود که چین پس از بررسی ها و آمادگی های لازم برای این برنامه، ماهواره مخابراتی اش را در نیمه اول سال جاری میلادی پرتاب کند.
روسیه یک بار در سال 1959 میلادی در یک ماموریت فضایی موفق شد تصاویری را از نقطه تاریک ماه به زمین ارسال کند و فقط در آن دوره مردم توانستند آن بخش از ماه را ببینند اما هیچ کشوری تاکنون سفینه فضایی خود را در نقطه تاریک ماه فرود نیاورده است.
ماهواره مخابراتی که چین قصد دارد پرتاب کند در نقطه ای به فاصله 37 هزار مایلی از کره ماه قرار خواهد گرفت و لازم است اطلاعات دقیقی را به زمین مخابره کند تا مشخص شود پرتاب سفینه فضایی با مشکل برخورد نخواهد کرد و اجرام آسمانی آن را متلاشی نخواهند کرد.
نشریه ‘نیوزویک’ هم نوشته است احتمال می رود چین حتی قبل از پرتاب ماهواره مخابراتی برای اطمینان کامل از موفقیت این برنامه، چند راکت ماهواره بر دیگر به آسمان پرتاب کند.
آساق**231**1904**انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید