خانه / دسته‌بندی نشده / کاهش هزینه و مصرف انرژی برای دسترسی به اینترنت پرسرعت

کاهش هزینه و مصرف انرژی برای دسترسی به اینترنت پرسرعتبه گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، ویژگی‌های اپتیکی غیرخطی مانند شاخص شکست وابسته به شدت امکان پردازش اطلاعات را با سرعت هزاران بار بیشتر از روش‌های الکترونیکی فراهم می‌کنند. اما این ویژگی‌ها موجب تعامل ناخواسته بین پرتوهای نور می‌شوند و به همین علت تاکنون این شیوه پردازش تنها با استفاده از یک پرتو امکان‌پذیر بوده است.
در حال حاضر شرکت‌های مخابراتی برای اجتناب از بروز اختلال در برقراری ارتباط اپتیکی ناچارند سیگنال‌های نوری را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل کرده و پس از پردازش در مدارات الکتریکی آن‌ها را مجددا به سیگنال‌های نوری تبدیل کنند. از آنجا که هر فیبر نوری بیش از صد سیگنال را به طور همزمان منتقل می‌کند و فرایند بازتولید برای هر سیگنال به‌طور جداگانه انجام می‌شود، پردازش اطلاعات با هزینه‌ای سنگین و صرف انرژی زیاد انجام می‌پذیرد.
اکنون محققان فناوری جدیدی را ابداع کرده‌اند که امکان پردازش غیرخطی اپتیکی چندین پرتو نور را به طور همزمان و بدون نیاز به تبدیل آن‌ها به شکل الکتریکی و تنها با استفاده از یک دستگاه فراهم می‌کند.
این فناوری ابزاری به اندازه یک کتاب است که امکان بازتولید اپتیکی پرتوهای نوری را به‌صورت همزمان در 16 کانال مختلف فراهم می‌کند و در نتیجه می‌توان ظرفیت کابل‌های نوری موجود را بدون تغییر ساختارهای موجود به بیش از صد کانال افزایش داد. این افزایش ظرفیت و پردازش همزمان سیگنال‌ها موجب کاهش چشمگیر هزینه پردازش و دسترسی ارزان‌تر به اینترنت پر سرعت برای کاربران می‌شود.
محققان در تلاشند تا ابعاد دستگاه خود را کاهش دهند و معتقدند می‌تواند این دستگاه را به اندازه یک قوطی کبریت کوچک کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده کاشانی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید