خانه / دسته‌بندی نشده / کبد چرب رهاورد جامعه مصرفی

کبد چرب رهاورد جامعه مصرفیبه گزارش روز جمعه خبرنگار علمی ایرنا، گزارش های رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می دهد از حدود 80 میلیون جمعیت ایران، 30 میلیون نفر وزن غیرطبیعی دارند و بیش از 30 درصد کل جمعیت بالغ جامعه به بیماری کبد چرب مبتلا هستند و نظر به این که 70 درصد مبتلایان به کبد چرب چاق هستند، این بیماری تهدیدی جدی برای امروز و آینده کشور است.
کبد چرب، بیماری شایع در جوامع صنعتی و در حال توسعه است که با توجه به بهبود نسبی وضعیت اقتصادی و افزایش کالری مصرفی، چربی در کبد انباشته‌ شده و موجب رسوب چربی در کبد و به هم خوردن تعادل سوخت و ساز چربی و قند در سلول‌های کبدی می‌شود و فرد به کبد چرب مبتلا خواهد شد.
دکتر مرتضی خطیبیان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه مهمترین علل مشکل کبد چرب در ایران تغییر سبک زندگی است، گفت: 20 سال قبل هر فرد روزانه حدود 2000 کالری استفاده می کرد و در کنار آن فعالیت های فیزیکی نیز داشت که اجازه ذخیره چربی در بدن را نمی داد ولی امروزه میزان کالری مصرفی به 3000 کالری در روز افزایش پیدا کرده و ضمن اینکه فعالیت های فیزیکی مشاغل نیز کمتر و به ذخیره چربی در بدن منجر شده است.
فوق تخصص گوارش و کبد افزود: ذائقه طبیعی مردم هم اکنون با فست فودها، کنسروها، شیرینی جات، انواع افزودنی، نوشابه ها و فرآورده های پرچرب منحرف شده است و سبک زندگی مردم تحت تاثیر نوع زیستی که در فضای شهری دارند، فرصت ورزش و فعالیت فیزیکی را از آنها گرفته است که اگر نسبت به تغییر و اصلاح این سبک زندگی اقدامی صورت نگیرد شاهد افزایش بیماری کبد چرب و بحران در سالیان نه چندان دور خواهیم بود.

**کبد چرب فقط کبد را درگیر نمی کند
خطیبیان با تاکید بر این که چاقی مهمترین عامل کبد چرب است و کبد چرب هم فقط کبد را درگیر نمی کند، افزود: چاقی سبب می شود رسوب چربی در قلب و رگ های مغزی ایجاد شود و احتمال سکته های قلبی و مغزی را چندین برابر افزایش می دهد، هر چند در 5 درصد افراد لاغر هم که تحرک کافی در طول روز ندارند، شاهد کبد چرب هستیم.
محمد امانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم با اشاره به تهدید بیماری کبد چرب در امروز و آینده کشور گفت: 50 درصد افراد در کشور اضافه وزن دارند و اکثر این افراد دچار چاقی شکمی هستند که ارتباط مستقیم با کبد چرب دارد؛ در حالی که افراد می توانند با 30 دقیقه ورزش در طول روز خطر بیماری کبد چرب را از خود دور کنند.
فوق تخصص گوارش و کبد افزود: بیماری کبد چرب علایم خاصی ندارد و معمولا با خستگی و تمایل به شیرینی جات در افراد همراه است اما می توان با یک آزمایش ساده سونوگرافی از سلامت اطمینان حاصل پیدا کرد و اگر افراد به این بیماری کم توجهی کنند موجب التهاب کبد شده و فرد به نارسایی کبد مبتلا خواهد شد.
امانی، زندگی شهری و تمایل به مصرف گرایی را از مهمترین عامل چاقی و کبد چرب دانست و گفت: بدون شک وجود کبد چرب نشانه ای از سهل انگاری در بهداشت فردی است؛ افراد باید با رژیم غذایی مناسب نسبت به کاهش کالری مصرفی و خوردن سبزیجات، مواد غذایی طبیعی و حاوی فیبر بالا اقدام کنند و با مصرف خوراکی‌های حاوی کربوهیدرات‌ ها می‌توانند به احساس سیری و تامین انرژی خود کمک کنند.
در این میان، با توجه به هشدارهای متخصصان و کارشناسان مبنی بر کاهش کالری مصرفی و پرهیز از مصرف غذاهای آماده و پر چرب در طول روز، به نظر می رسد که لازم است اصلاحاتی در خط مشی تبلیغاتی رسانه ها در راستای کاهش مصرف اینگونه مواد غذایی صورت بگیرد.
وظیفه کبد بررسی هر غذایی که می‌خوریم و هر نوشیدنی که می‌نوشیم برای تصفیه مواد خطرناک است، اگر میزان زیادی چربی در کبد وجود داشته باشد، این فرآیند دچار مشکل می‌شود.
کبد چرب (Fatty liver) یا استئاتوز واژه کلی برای اشاره به جمع شدن چربی در کبد است.
هر چند وجود چربی در کبد، طبیعی است اما اگر این میزان از چربی بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است.
کبد چرب یک بیماری درمان پذیر است ولی بعضی اوقات می‌تواند باعث اثرات و عوراض خطرناکی شود.
در بعضی از مواقع کبد چرب باعث التهاب و یا زخم های کبدی شده و در شدیدترین حالت، فرد به نارسایی کبدی دچار می‌شود.
کبد چرب به سه دسته کلی کبد چرب غیرالکلی، کبد چرب الکلی و کبد چرب حاد بارداری تقسیم می‌شود.
این بیماری خاموش، در مراحل اولیه نشانه‌ای ندارد اما زمانی که پیشرفت کند، می‌تواند علایمی همچون خستگی، کاهش وزن یا کاهش اشتها، ضعف، حالت تهوع، گیجی، مشکل در تصمیم گیری و یا تمرکز به همراه داشته باشد و یا نشانه هایی مانند احساس درد در مرکز و یا سمت راست قسمت بالایی شکم یا بزرگ شدن کبد را در فرد مبتلا ایجاد کند.
علمی**9031**1055
تنظیم: عادل پازیار ** انتشار: زینب کارگر
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.mانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید